دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

اهداف تحقیق را چطور بنویسیم؟

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 84
بدخوب 

 

 

اهداف تحقیق را چطور بنویسیم؟

تا حالا شده که با تفنگ بادی نشونه گیری و شلیک کنید؟ منظورم همون تفنگهاییه که برای شکار (!) گنجشک و کلاغ و گربه و قوطی نوشابه و سایر هدفهای استراتژیک (!) دم دست مردمه!!! کالیبر این تفنگها معمولا 4.5 یا 5.5 میلیمتر و ساچمه اونها از نوع تفریحی و از جنس سربه . برای شلیک، فاصله تا هدف، برای مردان و زنان 10 متره . یعنی بیشتر از این تیرتون به هدف نمی رسه!!!  اگه این تفنگها رو تجربه کرده باشید، متوجه می شید که اگه هدف مقابل را درست در جلوی مگسک نبینید، نمی تونید بزنیدش و اگه فاصله اتون دور باشه یا درست مقابل هدف نایستید هم نمی تونید هدف رو بزنید.


مثال بالا نشان دهنده سه نکته خیلی مهمه:

1. هدف باید مشخص و قابل تشخیص باشه(" یعنی از مگسک بتونید دقیقا ببینیدش).

2. هدف باید قابل دسترس باشه( یعنی فاصله شما از هدف تا جایی باشه که بتونید با تفنگتون بزنیدش).

3. نحوه دستیابی به هدف باید تحت کنترل خودتون باشه ( درست بایستید و در مقابل هدف قرار بگیرید).


حالا از این توضیحات می خوام وصلتون کنم به بحث پژوهش. سه نکته بالا باید در تعیین اهداف هر پژوهشی لحاظ بشه و یادتون باشه و باز تأکید می کنم که یادتون باشه: اهداف شما از مسئله تحقیق شما استخراج می شه. یعنی تا مسئله پژوهشتون معلوم نباشه، نمی تونید اهدافتون رو بنویسید. اهداف شما ارتباط نزدیک و تناتنگی با بیان مسئله شما دارند.

همونطور که می بینید باز رسیدیم به «مسئله تحقیق» که به نظر من اصل و ماهیت هر تحقیقی به اون وابسته است و نوشتن اهداف تحقیق باید با تکیه بر آن نوشته بشه! پس یادمون باشه که هدفهامون باید در نهایت به مسئله تحقیقمون جواب بده، پس توجه داشته باشیم که توصیف جامعه تحقیق نمی تونه جزء اهداف تحقیق باشه مگر اینکه مسئله تحقیقمون اصلا به توصیف جامعه مورد مطالعه مربوط باشه. پس اگه می خوایم ارتباط متغیری مثل مدیریت دانش را با بهره وری سازمانی بسنجیم باید تمام اهداف اختصاصی ما حول این موضوع باشه و نوشتن هدف توصیف جامعه  تحقیق ضروری نیست و نمی تواند جزء اهداف قرار گیرد.


اهداف تحقیق به چه درد می خورند؟

اهدافی که برای انجام یک تحقیق تعیین می شوند، بخش خیلی مهمی از اجرای آن تحقیق هستند و بدون تعیین کردن اهداف، انجام پژوهش امکان پذیر نیست.

نوشتن اهداف تحقیق مشخصا دارای فایده های زیر است:

  • محدوده  مورد تمرکز مطالعه شما را تعریف و تعیین می کنه.
  • متغیرهایی را که قصد سنجش آنها را دارید، بطور شفاف مشخص می کنه.
  • مراحل مختلفی را که با آن سروکار دارید، روشن می کنه.
  • دامنه تحقیق را محدودتر می کنه.
  • مانع جمع آوری انبوهی از داده هایی می شه که اصلا برای کار پژوهشی شما فایده ای ندارن.

 

انواع اهداف تحقیق

اهداف تحقیق به دو بخش هدف اصلی و اهداف اختصاصی ( ویژه) تقسیم می شوند. هدف اصلی شما چیزیه که انتظار دارید، در نهایت به آن برسید. اما اهداف ویژه شما، همان هدف اصلی شماست که به بخشهای کوچکتری که از نظر منطقی با همدیگر در ارتباط هستند، و در واقع ابعاد و جنبه های مختلف هدف اصلی را در بر دارند، تقسیم شده .

اهداف اختصاصی شما باید مشخص کنه که شما در فرآیند تحقیقتان چه کاری را چطور، کجا، چه وقت، با چه کسی و به چه منظور انجام می دهید. ( آیا این جمله برایتان آشنا نیست؟ بله این همان 5w+h است که در مطالب قبلی به آن اشاره کردم).

 


چطور اهداف اختصاصی را بیان کنیم؟

برای بیان اهداف اختصاصی باید از فعلهای کنشی که قابل سنجشند، استفاده کرد و این افعال می توانند شامل: مقایسه، محاسبه، ارزیابی، تعیین، تبیین، تشریح، توضیح، ... باشند. هیچ وقت برای نوشتن اهداف اختصاصی از افعال غیرکنشی مبهم مثل درک، فهم، باور کردن، مطالعه، ... استفاده نکنید. چون ارزیابی اینکه آیا به این اهداف می شه رسید یا نه، خیلی سخته !

نظرات   

 
0 #26 خانم پرتو ۱۳۹۶-۱۰-۳۰ ۲۲:۱۸
سلام دکتر جان سپاسگزارم از مطالب ارزنده تون .من روش تحقیقم در رساله دکتری ترکیبی ست (شروع با کیفی وبعد سنجش کمی گزاره های استخراجی)، ایا در عنوان پژوهش بایدبا عناوین منتسب به روشهای کیفی استفاده کنیم ویا کمی ورود کنیم ؟؟؟/ویا آیا در اهداف اختصاصی هم از افعال، تبیین وسنجش و....استفاده کنیم یااز لفظ تشزیح وتوضیح... ممنوووون، بازم مزاحمتون بشم؟در ایمیلتون؟
نقل قول
 
 
+1 #25 ابراهیم ۱۳۹۶-۱۰-۲۱ ۰۰:۲۹
سلام
نقل قول
 
 
-3 #24 فائزه ۱۳۹۶-۰۸-۲۲ ۰۷:۵۷
سلام خوب هستين من براي تاييد موضوع استادم گفته براي موضوعت فرضيه نحوه اندازگيري اهدافشو بنويس من بلد نيستم ميشه راهنماييم كنين
موضوعم هم حسابداری ارزش واقعی و ساختار بدهی شرکت
نقل قول
 
 
+4 #23 H ۱۳۹۶-۰۷-۲۱ ۱۱:۰۵
اکثر شما اساتید فقط بلد هستید بصورت نظری بگید اهداف چیه!!!! اونم با کپی از یه جای دیگه!!!! اگر واقعا بلد هستید چندین نمونه بیاورید
نقل قول
 
 
0 #22 محمدزارعی ۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۲۳:۱۷
اهداف تحقیق معمولابایدچندصف حهدباشه یاصفحات مهم نیست؟
نقل قول
 
 
0 #21 مریم زمانی ۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۱۳:۴۱
خانم دکتر کشکر عزیز
دست مریزاد بانو!
با وجودیکه شوربختانه شما رو نمی شناسم اما از صمیم قلب تحسینتون میکنم. بین همه اونایی که از دانشگاه فارغ التحصیل میشن، تعداد انگشت شماری اونچه که میدونن رو اینطور بی دریغ و با سخاوت در اختیار دیگران میذارن. اونم با این بیان گویا.
من از صفر تا صد پروپوزالم رو با سایت شما نوشتم. قدم به قدم. با اطمینان خاطر. و لحظه به لحظه دعاتون کردم.
اگه بدونم جنابعالی معلم هم هستین، خوشحالیم به نهایت می رسه. چون واقعا بچه های این مملکت چه دانش آموز چه دانشجو به آدمایی مثل شما احتیاج دارن.
دستتون رو با افتخار تمام می بوسم و براتون بهترینا رو آرزو میکنم. امیدوارم خداوند شما رو توی والاترین نعمتاش شریک کنه.با سلام، از لطف شما بی نهایت تشکر می کنم و خوشحالم که مطالب برای شما مفید بود. موفق باشید.
سارا کشکر
نقل قول
 
 
0 #20 احمد چهرقانی ۱۳۹۵-۱۲-۰۵ ۰۱:۲۱
با سلام و عرض ادب خدمت استاد ارجمند سرکار خانم دکتر کشکر

من با سرچ در اینترنت درباره بخش های مختلف تحقیق به سایت شما رسیدم. مطالب خوب (یعنی همان مطالب همیشگی ولی با بیانی خوب) در سایتتون هست.

ممنون از راهنمایی هایتان.
ارادتمند- احمد چهرقانی- دکتری اقتصاد
نقل قول
 
 
+3 #19 امیر مهدی نیک بخت ۱۳۹۵-۰۱-۲۹ ۱۸:۴۳
سلام من دانش آموز دبیرستان نمونه دولتی توحید هستم و دبیرپژوهشمون، پژوهشی گفته بود طرح کنیم که فقط همین جا کارم لنگ بود که درست شد با تشکر
نقل قول
 
 
-3 #18 معین ۱۳۹۴-۱۱-۲۰ ۰۸:۱۶
نقل قول کردن Elsa:
با سلام خدمت دکتر کشکر.بنده دانشجوی ارشد روان شناسی ورزشی هستم.ایا میتوانم از رهنمودهای شما در نوشتن پایان نامه کمک بگیرم؟

عجب حرفای عجیب غریبی بعضیا میزنن
مثلا ارشد روان شناسی هستی . این قدر خنگ نباش
نقل قول
 
 
0 #17 Elsa ۱۳۹۴-۱۰-۲۲ ۰۰:۵۰
با سلام خدمت دکتر کشکر.بنده دانشجوی ارشد روان شناسی ورزشی هستم.ایا میتوانم از رهنمودهای شما در نوشتن پایان نامه کمک بگیرم؟
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی