دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

بازی های فعال برای کودکان

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 

 


نویسندگان: دکتر محمد دادرس (دکترای علوم تربیتی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران)،

دکتر سارا کشکر(دکترای مدیریت ورزشی و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی)،

دکتر حمید قاسمی(دکترای مدیریت ورزشی و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه پیام نور)

ناشر: آونگ

سال چاپ: 1395

یادش به خیر، یاد روزهایی که ماهم کودکانی شاد و پرجنب و جوش بودیم. هیچ کس یادش نبود که روز تولدمان چه وقت است و دغدغه میهمانی های تولد ما در ذهن والدین نبود. یادش به خیر، وقتی کارنامه سراسر 20 را به خانه می آوردیم، همه یک آفرین و مبارک باد می گفتند و بعضی وقتها هم از سر لطف مقداری پول یا یک کتاب، برای تشویق به ما هدیه می کردند. خبری از میهمانی های آخر سال نبود، خبری از جشن کارنامه نبود. می دانستیم که درس خواندن وظیفه است و انتظار نداشتیم که برای انجام وظیفه تشویق شویم.

یادش به خیر، وقتی به مدرسه می رفتیم، آن موقع ها مثل الان نبود که پدر و مادر تا دم مدرسه ما را همراهی کنند و موقع برگشتن از مدرسه هم برمان گردانند. تنها و با پای پیاده به مدرسه می رفتیم و برمی گشتیم. سرمان را بالا می گرفتیم و شاخه های درختان را که از لابه لای آنها می توانستی آسمان آبی را ببینی، می نگریستیم و با دوستان مسابقه می دادیم که تا کجا می توان بدون نگاه کردن به زیرپایمان راه برویم و زمین نخوریم. گاهی هم در این بین می شنیدیم که کسی می گفت: « بچه سر به هوا، حواستو جمع کن»

روی لبه جدول خیابان بازی تعادلی می کردیم و مسابقه می دادیم که تا کجا می توانیم روی جدول باریک خیابان پیش برویم. بعد از ظهرها وقتی مشق هایمان را نوشته بودیم، وقت دوچرخه سواری و لی لی بازی با بچه های کوچه بود.  گاهی هم خاله بازی و یا جنگ دو لشکر کوچه بالایی و کوچه پایینی. هیچ وقت بزرگترها داخل بازی نمی شدند و اصلا عادت کرده بودیم که بدون حضور آنها بازی کنیم. وقتی هم که حضور داشتند، تمام مدت غرولند می کردند: « بچه ساکت شو، سرم رو بردی، بذار بابات بیاد، ...». جالب تر از همه میهمانی های زورکی فامیلی بود که چاره ای نداشتیم جز این که همراه والدین در این میهمانی ها حاضر شویم. در این میهمانی ها هیچ کس به ما توجهی نداشت. بزرگترها به امور بزرگیشان می رسیدند و کوچکترها بچگی می کردند و با هم بازی می کردند. راستش در زمان غیبت بزرگترها در بازی ما، خیلی هم به ما خوش می گذشت. معلوم نیست بچه های امروز هم با حضور بزرگترها که اصرار به مدیریت بازی های آنها دارند، از بازی خود لذت می برند؟ بعضی وقتها هم از دستشان در می رفت و به بهانه ای برای یکی از بچه های فامیل، میهمانی راه می افتاد، ولی فقط نام میهمانی مال بچه ها بود و تمام برنامه ها مال بزرگترها بود و باز بچه ها با هم و بدون حضور بزرگترها وقت می گذراندند.

خوب نتیجه؟ حالا ما همان کودکان دیروز هستیم که حالا برای کودکان امروز و فردا برنامه ریزی می کنیم. رنگ دنیای امروز با دیروز خیلی متفاوت است. امروز دیگر در هیچ خانه ای حیاط و حوض آبی وجود ندارد، پشت بام خانه ها به روی کودکان قفل است. کودکان اجازه ندارند در کوچه و خیابان بدون حضور بزرگترها بازی کنند. برای رفت و برگشت از مدرسه هم یا بزرگترها با آنها همراهند و یا از سرویس نقلیه برای این منظور استفاده می شود.

بازی ها عجیب و غریب شده است. کودکان ساعت ها در جلوی کامپیوتر می نشینند و بازی می کنند. آن هم با موجودات خیالی و عجیب و هیولاهایی که انسان از دیدنشان وحشت می کند. تمام اوقات کودکان امروز در کلاس های ورزشی، هنری، درسی، ... می گذرد. پس جای بازی آزاد کودکان کجاست؟ حالا که محکومیم تا در فضای کوچک آپارتمان زندگی کنیم و ترس از خطرات محیط، محافظت و مراقبت ما از کودکانمان را افزایش داده، در نتیجه فعالیت های آنها محدود شده است؛ پس بیاییم در همین محدودیت ها به فکر حرکت و شادی کودکانمان باشیم.

ما کودکان دیروز، با این هدف که سعی کنیم لبخند از روی لب های کودکان زیبای امروز محو نشود و بتوانند بدوند، بجهند، بازی کنند و شاد و سلامت باشند، تصمیم به نگارش این کتاب گرفتیم. اما محتوای این کتاب را با تمرکز بر میهمانی ها و جمع های کودکانه تدوین کردیم. چون امروز شاهد آن هستیم که والدین برای سرگرم کردن کودکان با مشکل مواجه اند و به همین دلیل مجموعه ای آماده شد تا والدین با استفاده از آن بتوانند حرکت و شادی را به جمع کودکان خود بیاورند.

می دانیم که نگارش این مجموعه عاری از اشکال نیست. پس نواقص آن را به خاطر ما کودکان دیروز و عاشق کودکان امروز، ببخشید و برای بهبود این کتاب در چاپ های بعدی ما را یاری دهید.

فصول کتاب

فصل اول: بازی

- تنگناهای زندگی امروز

- ارزش بازی کودکان

- خصوصیات و سطح بازی

- فواید بازی

- اهمیت بازی فعال

- اقسام بازی

- خصوصیات سنی کودکان(روانی اجتماعی)

- والدین (بزرگسالان) و بازی کودکان

- بازی های فعال در میهمانی ها و جشن های کودکان

فصل دوم: بازی برای کودکان سنین 2 تا 5 سال

فصل سوم: بازی برای سنین مدرسه 6 تا 9 سال

 

فصل چهارم: بازی برای نوجوانان 10 تا 12 سال


اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی