دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

صحبتی خودمانی با شما دانشجویان عزیز

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 10
بدخوب 

 

صحبتی خودمانی با شما دانشجویان عزیز

از شما چه پنهون این روزها به دوران دانشجویی خودم فکر می کنم. زمانی که ما دانشجو بودیم اساتید ایمیل نداشتند و برای دیدنشون هم از قبل باید وقت می گرفتیم . بعد کلی پشت در اتاقشون منتظر می موندیم تا ببینیمشون. معمولا شماره تلفنشون رو هم به دانشجویان نمی دادند. فکر نکنید این ماجرا مال عهد دقیانوس یا زمان زندگی ماموتها بوده، باور کنید از این ماجرا خیلی نمی گذره، فقط کمتر از 10 سال!

اما امروز اساتید، ایمیل، شماره تلفن اتاقشون، شماره تلفن موبایلشون و آدرس سایتشون را همان روز اول ورود به کلاس به دانشجویان می دهند تا در صورت بروز امور ضروری تماس بگیرند.

اما بعدش این اتفاقا می افته:

1. برای اینکه فردا کنفرانس ندن تماس می گیرن

2. واسه اینکه نمره کم آوردن تماس می گیرن

3. واسه اینکه اصلا در طول ترم سر کلاس نبودن و حالا مجوز ورود به جلسه امتحان را ندارن تماس می گیرن

4. روزهای تعطیل هم تماس می گیرن

5. در ساعات دیر وقت شب هم تماس می گیرن

6- اگه اساتید تو جلسه باشن یا اصلا حوصله جواب دادن به تلفن را نداشته باشن، دهها بار پشت سر هم زنگ می زنن تا شارژ موبایل اون بنده خدا تموم می شه

7. هر روز یه چندتا پرسشنامه واسه روایی و پاسخگویی واسشون می فرستن و انتظار دارن که حتما جواب هم بگیرن !!!!

8- دیگه پایان نامه و مقاله را کسی پرینت نمی گیره که به دست اساتید بده، راحت ایمیل می کنن و بعد هر روز زنگ می زنن که استاد خوندی؟

دوستان عزیر، اساتید شما هم به عنوان اعضای این جامعه دارای گرفتاریهای زندگی شغلی و خانوادگی هستند. باور کنید اونها هم مثل شما بعضی وقتها اینقدر مشغله دارند که امور روزمره زندگیشون را نمی رسن انجام بدن. امور تحصیلی و پژوهشی شما باید در مدت زمان اشتغال آنها در دانشگاه حل و فصل شود و نباید انتظار داشت که اساتید به تمام درخواستهای شما در هر ساعت از شبانه روز بتوانند پاسخ دهند.

امروز بازهم نامه ای از یک دانشجو دریافت کردم که بسیار ناراحتم کرد و باعث شد این حس را با شما شریک بشم و به اصطلاخ درد دل کنم. در زیر،  بخشهایی از آن را آورده ام:


سلام

بنده ؟ از دانشگاه ؟ هستم، به نظر شما كمك به يك دانشجو در جهت پر كردن پرسشنامه اش چقدر زمان مي بره كه براي چهارمين بار پياپي جواب نميديد؟ يعني ما هم در آينده بايد شما را القو قرار بديم و انقدر خودمون رو دست بالا بگيريم كه نخواهيم حداقل در جهت توليد علم، نه بخاطر خود شخص دانشجو، يك پرسشنامه را هم جواب ندهيم؟

مطمئن باشيد مشغله كاري فقط شامل حال شما نميشه

آیا واقعا پاسخ این نامه چیست؟ نامه ای که نه متن آن در شأن یک دانشجوست و نه پیام آن در شأن یک پاسخگو به پرسشنامه تحقیق!

نکات زیر قابل تأملند:

1. هیچ فردی مجبور نیست به پرسشنامه های تحقیق ما پاسخ گوید.

2. اگر پرسشنامه ای یک بار ارسال شد و پاسخی دریافت نشد، یعنی آن فرد به هر دلیلی امکان پاسخگویی ندارد. تکرار ارسال پرسشنامه کاری کاملا غیراخلاقی است.

3. چرا به خودمان اجازه می دهیم که اوقات زندگی افراد را مورد قضاوت قرار دهیم؟ آیا دانشجویان می دانند روزانه چه تعداد پرسشنامه به ایمیل اساتیدشان ارسال می شود؟ بنده حداقل روزی 5 تا 7 پرسشنامه در ایمیلم وجود دارد که یا باید روایی آنها را تأیید کنم و یا به آنها پاسخ دهم و انجام این کار زمان بسیاری را می طلبد.

4. جامعه تحقیق را طوری انتخاب کنیم که اولا در دسترس باشند، ثانیا برای پاسخگویی به پرسشنامه تحت فشار قرار نگیرند.

5. و بالاخره اینکه نامه ارسالی با نام و  یا سمت و جایگاه علمی مخاطب تهیه شود و متن نامه حاوی درخواست معقول و مؤدبانه باشد تا پاسخگو ترغیب به پاسخگویی شود و در نهایت با آرزویی خوب، و با درج نام خودمان ، نامه را پایان دهیم.

خوشحال می شم از نظراتتون در این مورد و یا موارد مشابه مطلع بشم

موفق باشید

سارا کشکر

نظرات   

 
0 #12 افسانه خواجه حسنی ۱۳۹۴-۰۴-۰۱ ۲۳:۳۸
با سلام و عرض ادب خدمت شما استاد گرانمایه من دانشجوی ارشد دانشگاه ازاد تفت هستم درخواستی از شما داشتم اگه جسارت نباشه می خواستم خواهش کنم از شما که پرسشنامه پژوهشگر ساخته با 44 سئوال که در تحقیق با عنوان بررسی عوامل باز دارنده ی زنان تهران از مشارکت در ورزشهای تفریحی با توجه به متغغیر خصوصیات فردی استفاده کرده بودید را اگر امکانش است برایم ایمیل کنید زیرا برای عنوان پایانامه ام که بررسی عوامل بازدارنده ی شرکت در ورزشهای تفریحی در اوقات فراغت زنان شهر کرمان است این پرسشنامه را به عنوان ابزار تحقیق یافتم قبلا از توجه شما سپاسگذاری می کنم
نقل قول
 
 
+1 #11 س.غ ۱۳۹۳-۱۲-۲۷ ۲۲:۰۰
اگه این نظرات تو نمره تاثیر داره.مام یه نظری بدیم.این استاد از تعریف حسابی خوشش میاد.
نقل قول
 
 
-1 #10 ف.غ ۱۳۹۳-۱۱-۳۰ ۲۳:۱۷
با سلام و عرض ادب

بنظر من وقتی بین دو نفر رابطه شاگردی و استادی برقرار باشد هرچند این رابطه بسیار نزدیک و صمیمانه باشد شاگرد باید در هر شرایطی حریم شخصی خود را نگه داشته و مواظب باشد با اعمال وگفتار موجبات رنجش بزرگتر و استاد خودرا فراهم نکند و در کمال احترام با استاد خود برخورد نماید

به قول ما معلمان تربیت بدنی شاگرد باید فاصله 9متر و 15 سانت را در هر شرایطی با استاد خود رعایت کند

متن نامه جالب نبود و امیدوارم کمتر شاهد تکرار مواردی از این قبیل باشیم.
نقل قول
 
 
-1 #9 محبوبه حیدری ۱۳۹۳-۱۱-۰۶ ۰۹:۴۶
سلام .در رابطه با فرضیه وطرح سوال مطلبی را فرستادم. اگه ممکنه نظراتون راراجع به صحیح بودن یا نبودن ان مرقوم فرمایید.
نقل قول
 
 
-1 #8 اسماعیل احمدزاده ۱۳۹۳-۰۴-۱۱ ۰۱:۱۵
با سلام و عرض ادب و خسته نباشید به محضر استاد گرانقدر مان . به مولا علی قسم اون دلسوزی و درک و عشقی که اساتیدمان دارند در هیچ جای دنیا نمی توان یافت حتی در نزد فامیلهای دست اولمان! بخدا باید قدر اساتیدمان را بیشتر از اینها بدانیم و جرئت کوچکترین کم احترامی را به خودمان ندهیم چه رسد به این که اینطور بی ادبانه با ایشان حرف بزنیم. واقعا متاثر شدم.
استاد ارجمند من از طرف نویسنده این نامه ازتون عذر میخوام و امیدوارم روزی برسد که جایگاه واقعی شما ها رو بشناسیم و بیش از این قدر دان الطاف بی دریغتان باشیم.
نقل قول
 
 
-1 #7 محمد رجبی ۱۳۹۳-۰۳-۲۷ ۰۹:۵۴
سلام استاد گرامی خسته نباشید از سایت خوب شما استفاده میکنم میخوام برا دکترا گرایش مدیریت اقدام کنم در خصوص منابع منو راهنمایی کنید دو مقاله هم در همایش ها دادم اگه امکان داره یه موضوع مقاله نویسی که خود شما راهنما بشین به من بدین کار کنم . ممنون
نقل قول
 
 
0 #6 فرزانه مظلومی ۱۳۹۲-۱۰-۲۳ ۱۹:۲۹
با سلام و احترام
استاد عزیزم، من فکر میکنم گاهی اوقات رفتار و حرکاتی از دانشجویان دیده می شود که شما بزرگوار باید آن را به پای عدم آگاهی و بی تجربه گی آنها بگذارید.کاملا حق با شماست .
نقل قول
 
 
-1 #5 الهام نجفیان ۱۳۹۲-۱۰-۱۹ ۲۰:۵۹
سلام استاد
یه زمانی می گفتیم معلمی شغل انبیاست . . . ولی حالا چقدر طلبکار شدیم ازهمین انبیا.
چرا انقدر عوض شدیم؟!
نقل قول
 
 
-1 #4 رحیم خلاقی ۱۳۹۲-۱۰-۱۷ ۱۹:۳۲
سلام استاد عزیزم مطالب فوق رو خوندم بسیار ناراحت شدم حداقل اگه شناختی نسبت به شما نداشتم شاید تردید میکردم ،دوست دارم ناراحت نشید چون این ادمها همه جا دروبرمون هستند ،بنده کمتر کسی رو مثل شمابا کمالات وتعهد کاری وحساسیت بر روی دانشجو دیدم و واقعا برای شما ارزوی موفقیت و سربلندی رو دارم
باتشکر
شاگرد کوچکتان خلاقی


سلام آقای خلاقی
از نظر لطف شما ممنونم. امیدوارم همبشه موفق و تندرست باشید
سارا کشکر
نقل قول
 
 
+2 #3 محبوبه هاوشکی ۱۳۹۲-۰۳-۲۰ ۰۷:۱۴
سلام استاد گرانقدر و محترم.
بنده کاملاً به شما حق می دهم . و فقط در جواب نامه دانشجو می تونم بگم که:
بی کمالی های انسان از سخن پیدا شود
پسته بی مغز گر لب وا کند رسوا شود
پیروز و سربلند باشید.
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی