دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

کاربرد اصطلاحات و اختصارات آکادمیک (5)

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 11
بدخوب 

 

کاربرد اصطلاحات و اختصارات آکادمیک (5)

· مدارک دکتری

«دکترا» واژه‌ای فرانسوی است به‌معنای درجه یا مقام اجتهاد و «دکتری» مرکب است از واژهٔ فرانسوی «دکتر» به فرانسوی Docteurبه‌معنای مجتهد و پزشک به‌اضافهٔ پسوند اسم‌ساز فارسی است و معنای «پزشک بودن» می‌دهد. ازنظر دستوری، ترکیب «دکتر» و «دکتری» مانند ترکیب «استاد» و «استادی» است. باوجود اختلاف معنایی، به باور ابوالحسن نجفی، واژهٔ «دکتری» که از واژهٔ بیگانهٔ «دکتر» گرفته شده و تابع قواعد فارسی شده‌است، بر «دکترا» رجحان دارد و طبق قوانین ثبت احوال برخی کشور ها، بخصوص در دنیای غرب، لقب رسمی شمرده می شود. این لقب پس از نوشتن رساله دکترا و دفاع از رساله دکترا به افراد حقیقی اعطاء می‌شود و دارنده این درجه می‌تواند آن را به شکل رسمی در شناسنامه خود ثبت کند.

مدرک دکتری دارای انواع زیر است:

الف- دکترای تخصصی Doctor of Philosophy degree (PhD or Ph.D. or Dphil) or a Doctorate

of Philosophy,

دکتری تخصصی و یا PhD درحقیقت "اعلی درجه علمی" در علم موردنظر و یا "صاحب فلسفه و اجتهاد علمی در دانش موردنظر" است. دکتری تخصصی بالاترین مدرک آکادمیک و دانشگاهی در جهان است که معمولاً در رشته‌های زیرمجموعهٔ "علوم پایه"، "کشاورزی و منابع طبیعی"، "فنی ومهندسی"، "علوم انسانی" و "هنر" و پس از گذراندن مدارج لیسانس و فوق لیسانس و ارائهٔ یک نوآوری در قالب رساله دورهٔ دکتری کسب می‌شود.
رشته‌های پزشکی و داروسازی و دامپزشکی و دندان‌پزشکی، که دارای دکتری حرفه‌ای‌اند، علاوه بر درجهٔ PhD، دارای مرتبه‌های دیگری با عناوین "دورهٔ تخصصی" در پزشکی "MD"،داروسازی "Pharm.D" دامپزشکی "DVM"، دندان‌پزشکی "DT" و فیزیوتراپی "DPT" هستند.

ب- پست دکتری postdoctoral

پست دکتری درجه علمی نیست، بلکه دانشجویانی که موفق به اخذ درجه دکتری می شوند و از تجربه کافی در انجام امور پژوهشی، آموزشی و اجرایی برخوردار نیستند، در این دوره ها شرکت می کنند تا تحت نظر متخصصین دانشگاهی آموزش لازم را ببینند و اطلاعات کافی به دست آورند.

ج- دکتری حرفه ای Professional Doctorate

دکترای حرفه‌ای نوعی مدرک تحصیلی است که در ایران به پزشکان عمومی، دندانپزشکان عمومی، داروسازان عمومی، دامپزشکان عمومی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت اعطا می‌شود.

تعداد واحدهای این مقاطع از ۲۰۹ واحد در داروسازی تا ۳۰۰ واحد در پزشکی متغیر است، و بالاترین سطح از نظر تعداد و محتوا نسبت به دکترای سایر رشته‌ها که با حداکثر گذراندن ۲۱۵ واحد فارغ‌التحصیل می‌شوند برخوردار است و مدت تحصیل معمول آن از ۶-۸ سال بسته به رشته است. پذیرفته‌شدگان بیشتر این رشته‌ها، امکان ادامه تحصیل تا دورهٔ تخصصی و حتی فوق‌تخصصی در زمینهٔ خاصی را دارا می‌باشند.

دکترای حرفه ای دارای ارزشی بیش از کارشناسی ارشد است و فرد پس از اتمام این دوره برای دوره های دکتری تخصصی می تواند اقدام کند .

د- دکتری افتخاری Honorary Doctorate

مدرک افتخاری مدرکی دانشگاهی است که یک دانشگاه یا مؤسسهٔ آموزشی و پژوهشی بدون طی روندهای معمولِ اخذ مدرک، به فرد اعطا می‌کند.

این مدرک در حکم جایزه است و هرچند فرد به طور واقعی دکتر نیست، اما در مکاتبات با عنوان دکتر مورد خطاب قرار می گیرد و در محیط دانشگاه از امتیازات مربوط به این درجه برخوردار است. در برخی موارد فرد دارای دکتری افتخاری می تواند در الویت بورس تحصیلی قرار گیرد.

دکتری افتخادی در روز اهدای مدارک فارغ التحصیلی دانشجویان اعطا می شود و فرد باید لباس فارغ التحصیلان را بپوشد.

چه تفاوتی است بین PhD Candidate و PhD student؟ و دانشجویان دکتری برای معرفی خود باید از کدام واژه استفاده کنند؟

در دانشگاه های آمریکا وقتی دانشجویان دکتری آزمون جامع خود را پشت سر می گذارند، برای معرفی خود از واژه PhD Candidate استفاده می کنند ولی قبل از آزمون جامع از PhD student استفاده می شود.

چه تفاوتی است بین Thesis و Dissertation ؟

Thesis: در آمریکا معادل پایان نامه است

Dissertation: در آمریکا معادل رساله است

در برخی دانشگاهها این دو واژه به جای هم استفاده می شوند.

و بالاخره چند واژه مفید دیگر:

Alumni or Alumnus or Alumna فارغ التحصیل

Scholar محقق

Scholarship کمک هزینه دانشجویی برای همه دانشجویان

Fellowship پژوهانه و کمک هزینه دانشجویان تحصیلات تکمیلی که برای حمایت از تحقیقات توسط یک مرکز پرداخت می شود

Grants کمک هزینه فعالیتهای پژوهشی اساتید

comprehensive examination امتحان جامع

Graduate تحصیلات تکمیلی

 

نظرات   

 
+2 #1 اسی ۱۳۹۶-۰۲-۱۰ ۲۲:۱۱
واقعا عالی بود خدا خیرت بده
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی