دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

چرا «اهمیت و ضرورت انجام تحقیق» مهم است؟

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 66
بدخوب چرا «اهمیت و ضرورت انجام تحقیق» مهم است؟

در منزل خودتان مشغول مطالعه هستید، ناگهان صدای مهیب انفجار به گوشتان می رسد. اولین موضوعی که به ذهنتان می رسد این است؟ « صدای چه بود؟»( مسئله تحقیق) برای یافتن علت صدا به آشپزخانه ( اولین سؤال یا فرضیه پژوهش: آیا صدا از آشپزخانه بود؟ ) می روید، ولی اثری از انفجار نیست ( عدم تأیید اولین فرضیه تحقیق شما)، شاید صدا از پارکینگ خانه بود ( دومین سؤال یا فرضیه پژوهش) ولی اثری از انفجار نیست ( عدم تأیید دومین فرضیه تحقیق)، شاید صدا از خیابان بود (سومین سؤال یا فرضیه پژوهش)، بله متأسفانه کپسول گازی در همسایگی منفجر شده است ( تأیید فرضیه پژوهش).

در مثال بالا روند ایجاد مسئله و سپس سؤالات یا فرضیه ها و نحوه آزمون هر فرضیه بیان شده است. در انجام این روند، امر مهمی وجود دارد و آن اهمیت و ضرورت انجام پژوهش است. صدای مهیبی که شنیدید می توانست خطر مهمی باشد در اینجا با اهمیت تحقیق مواجهیم. چون این موضوع اهمیت داشت، پس برای یافتن منشأ و دلیل تولید صدا در شما ایجاد انگیزه تحقیق نمود و از آنجا که ممکن بود این اتفاق در هر لحظه خطرات جدی به دنبال داشته باشد، پس تلف کردن وقت جایز نبود و انجام تحقیق فوریت داشت. پس در اینجا به موضوع ضروزت انجام تحقیق برمی خوریم.

یکی از مشکلاتی که دائما از طرف دانشجویان مطرح می شود، کم اهمیت دانستن موضوع تحقیقشان است و همیشه با نوشتن جملاتی کوتاه و با عجله قصد دارند از این بخش تحقیق خودشان سریع عبور کنند. در حالیکه اهمیت و ضرورت انجام یک تحقیق دلیل اصلی و محوری برای اقدام به یک تحقیق است.  همواره دانشجویان از اساتید می پرسند که اهمیت و ضرورت تحقیق من چیست؟ این سؤال به طور قطع نشان دهنده این مطلب است که دانشجو ی مورد نظر،خودش موضوع تحقیق را انتخاب نکرده وگرنه به راحتی می توانست در مورد ضرورت و اهمیت انجام تحقیق خود صحبت کند. اما واقعا اهمیت و ضرورت یک تحقیق به چه معناست؟

الف) اهمیت تحقیق

معمولا اهمیت و ضرورت تحقیق را به معنای یکدیگر بکار می برند که اصلا درست نیست. وقتی از اهمیت تحقیق سخن می گوییم، یعنی بیان می کنیم که این تحقیق از نظر چه ابعاد و مؤلفه هایی مهم است.

در یک نگاه کلی، اهمیت تحقیق از دو بعد قابل بررسی است:

1- از باب نظری:

پژوهش گر در نگارش اهمیت تحقیق خود باید بتواند با توجه به دانش، نظریات و ادبیات موجود، دلایل مهم بودن مسئله تحقیق را بیان کند. او برای این کار، باید نشان دهد که تحقیق مزبور، از دیدگاهی جدید و خلاقانه به مسائل نگاه می کند.

بیان اهمیت موضوع تحقیق، باید بتواند اهمیت و ارزش تحقیق را نسبت به نظریه های موجود و یا شرایط موجود، به اثبات برساند.

اغلب پژوهش گران در مطالعات خود، متوجه جای خالی موضوعی می شوند و تحقیق مزبور باید این کمبود را جبران کند. اگر تحقیق در مورد یک تئوری یا مدل است، در آن صورت، تحقیق می تواند آزمون مهمی از آن تئوری باشد و یا امکان دارد پژوهشگر از مفاهیم یا اصولی استفاده کند که پژوهشگران قبلی استفاده کرده اند و پرسش های خود را همانند پرسش هایی که آنها در تحقیقات پیشین به کار گرفته اند، تنظیم کند؛ ولی داده ها از گروه های متفاوت جامعه و زمان دیگری جمع آوری می شود. از این رو، نتایج حاصل از تحقیق، می تواند موجب گسترش تئوری پیشین گردد.

به این مثال توجه کنید:

تحلیل محتوای مجلات ورزشی ایران موضوعی است که بسیار مورد توجه متخصصان ارتباطات در ورزش بوده است. حال فرض کنید دانشجویی با این عنوان که قصد دارم محتوای روزنامه های ورزشی ایران را مورد مطالعه قرار دهم ، به من مراجعه کند. مسلما از او خواهم پرسید تحقیق شما از چه نظر اهمیت دارد؟ این تحقیق که تا کنون بارها انجام شده است؟ چرا فکر می کنی انجام این تحقیق مهم است؟

اگر او پاسخ دهد که با توجه به شرایط امروز اقتصادی، فرهنگی و  اجتماعی و ساختار مدیریتی ورزش کشور، به نظر می آید که نتایج تحقیقات قبلی با شرایط فعلی تفاوت داشته باشد، به همین دلیل تمایل دارم که محتوای روزنامه ها را در شرایط فعلی مورد بررسی قرار دهم.

به نظر من دلیل ایشان برای اهمیت انجام تحقیق تا خد زیادی قانع کننده است.

2- از باب عملی ( کاربردی):

معمولا تحقیقات برای جامعه از ابعاد مختلفی اهمیت دارد. مثلا نتایج تحقیق می تواند کدام مشکل جامعه را حل کند؟ یا در کدام سازمانها می تواند مورد استفاده قرار گیرد. این اهمیت انجام تحقیق از بعد عملی یا کاربرد نتایج تحقیق در شرایط واقعی است.

ب) ضرورت انجام تحقیق

ضرورت تحقیق با رویکرد به دو مؤلفه «زمان» و «مکان» صورت می گیرد.

بنابراین، گاهی موضوعاتی مهم هستند؛ اما ضروری نیستند. این نکته نیز حائز اهمیت است که در تحقیق و فرایند آن، میلیون ها موضوع مهم بالقوه وجود دارند؛ اما موضوعات ویژه ای هستند که ضرورت انجام پیدا می کنند.

می توان از طریق ارائه خلاصه ای از نوشته های صاحب نظران و خبرگان آگاه که موضوع را ضروری می دانند و خواستار تحقیق بر روی این مسائل هستند، ضرورت تحقیق را به اثبات رسانید و یا درباره آن استدلال کرد. ارائه آمار و ارقام از رویدادها و تأکیدی که به وسیله متخصصان و صاحب نظران در یک زمان خاص یا مکان خاص صورت می گیرد، بیان کننده این است که تحقیق مورد نظر از ضرورت خاصی برخوردار است و به عبارت دیگر، تأثیر انجام تحقیق در حل مسائل بخش های مختلف جامعه و ایجاد تحول در یک جامعه خاص یا حل مشکلات در یک مکان خاص بیان می شود.

یک پژوهش گر با نگارش بخش های اهمیت و ضرورت تحقیق خویش در حقیقت امور زیر را بیان می کند:

1. آگاهی خود را نسبت به اهمیت و ضرورت موضوع نشان می دهد.

2. استدلالات لازم جهت انجام تحقیق و صرف هزینه ها را توجیه می کند.

3. ضرورت پرداختن به آن را از نظر زمان توضیح می دهد.

4. خواننده را نسبت به محتوای ارائه شده و تحلیل ها و بررسی ها، حساس تر می کند.

متأسفانه امروزه در دانشگاه ها و مراکز علمی که بودجه های پژوهشی کلانی اختصاص داده می شود و موضوعاتی بسیار پیچیده و گاهی اغوا کننده انتخاب می شوند، اغلب محققین، نه تنها به اهمیت و ضرورت آنها اشاره نمی کنند، بلکه برای محقق، کارفرما، ناظر علمی، راهنما و مرکز و مؤسسه و دانشگاه محل انجام آن، هیچ گاه اهمیت و ضرورت انجام این کار و عمر بر باد رفته و هزینه های انجام شده، مورد توجه قرار نمی گیرد و گویی بودجه تحقیق، پولی اضافه و زمان بر باد رفته، عمری گذراست که با تظاهر به تحقیق، دور ریخته می شود.

نظرات   

 
+2 #22 سارا قاسمی ۱۳۹۶-۰۴-۱۶ ۱۴:۴۸
با سلام و خسته نباشید خدمت شما استاد عزیز و محترم.هفته ها و ماه ها است که در اینترنت به دنبال سوالات موجود در ذهنم هستم و مطالعه میکنم در خصوص روش تحقیق .هیچ سایت و مقاله ای به اندازه سایت شما دقیق و واضح و با زبان ساده مطالب را ارائه نکرده است.از شما کمال تشکر را دارم.و آرزوی موفقیت هرچه بیشتر برای شما استاد عزیز را دارم
نقل قول
 
 
-1 #21 mehdi ۱۳۹۵-۰۲-۲۳ ۱۲:۱۵
با سلام و احترام
منظور از خلاء و اختلاف نظر که در بند (د) فرم پروپوزال آمده چیست و ضرورت ذکر آن در پژوهش علمی چیست؟ چه مستنداتی می بایست ارایه کرد.
نقل قول
 
 
0 #20 ali ahmadi ۱۳۹۴-۱۰-۱۱ ۱۸:۵۹
با سلام ممنون از مطالب خوبتون
نقل قول
 
 
0 #19 سلیمانی ۱۳۹۳-۱۲-۰۶ ۱۴:۰۳
تشکر بابت این مطلب ارزنده.
نقل قول
 
 
-1 #18 ابوالفضل محمدولی ۱۳۹۳-۱۲-۰۲ ۲۱:۲۶
از توضیحات عالی شمار بسیار سپاسگزارم 93/12/2
نقل قول
 
 
-1 #17 fardin aslani ۱۳۹۳-۰۹-۱۸ ۰۰:۴۵
سلام .بشکر میکنم ازسایت خوبتون ..خسته نباشید
نقل قول
 
 
0 #16 حسینعلی سرگزی ۱۳۹۳-۰۹-۱۵ ۲۰:۵۷
با سلام
ضمن تشکر از مطالب تنظیمی مواردی جهت اطلاع به حضور تقدیم می گردد:
منظور از مسأله پدیده ای است نا شناخته که اتفاق افتاده و از عوامل بوجود آورنده آن اطلاعی در دست نداریم. همچنین راه حل های احتمالی آن را نیز نمیدانیم و لازمه آگاهی انجام مطالعه ای نظام مند و جمع آوری داده هایی متناسب با اهداف و سؤالات تحقیق می باشد.
منظور از ضرورت چالش ذهنی محقق یا هرآنچه که باعث گردیده تا محقق از بین مسائل مختلفی که وجود دارد؛ مسأله تحقیق خود را برگزیند. در این راستا محقق می تواند به آمار و اسناد معتبری که بوسیله نهادها و سازمان های مسئول ارائه شده یا نتایج تحقیق سایر محققان اشاره نماید.
منظور از اهمیت نتایج مثبتی است که پس از انجام مطالعه و آگاهی از عوامل بوجود آورنده مسأله و ارائه راه حل و اجرای راه حل ها از سوی سازمان ها و نهادهای سفارش دهنده تحقیق متوجه فرد، نهاد، جامعه یا ... می گردد.
نقل قول
 
 
+1 #15 الهه انجم روز ۱۳۹۳-۰۸-۳۰ ۲۳:۴۱
سلام و خسته نباشيد
اگه امكانش هست لطفا واسه موضوعات يك متغييره سوال و فرضيه سازي كنيد با مثال
متشكرم
نقل قول
 
 
+4 #14 ای جان ۱۳۹۳-۰۵-۱۹ ۲۱:۲۹
این مثال یکی از بهترین مثالهای آموزش مقاله و یا انجام تحقیق است
ای کاش این کد امنیتی را به عدد تغییر می دادید تا مشکل در نوشتن آن بوجود نیاد
1- گاهی خوانا نیست
2- مرتب باید زبان باید تغییر کند
خسته نباشید خانم دکتر
نقل قول
 
 
+1 #13 اسماعیل احمدزاده ۱۳۹۳-۰۴-۱۳ ۱۴:۲۰
استد عزیز سلام. اگه ممکنه آدرس ایمیلتونو برام بفرستین تا از راهنماییهای بی شائبه تان بهره مند بشیم. ممنونم


آقای احمد زاده با سلام همانطور که عرض کردم در رزومه ام وجود دارد. ولی ظاهرا برای مراجعه به رزومه و پیدا کردن ایمیل کمی حوصله ندارید. پس اینجا می نویسم:
موفق باشید
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی