دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

کاربرد اصطلاحات و اختصارات آکادمیک (2)

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 

 

کاربرد اصطلاحات و اختصارات آکادمیک (2)

2. معرفی و ذکر تفاوتهای مراکز علمی - آموزشی

یکی دیگر از مشکلات دائمی دانشجویان در مکاتبات و یا معرفی خود، درج وابستگی خود به مراکز علمی است که در زیر به ارائه آنها و تعریف هر یک می پردازم:

Faculty: بخشی از یک دانشگاه است که به یک حوزه تخصصی اختصاص داده شده است. مثل : Faculty of physical education and sport sciences

School: و کالج هر دو در آمریکا به جای دانشکده استفاده می شوند مثل: college of arts and sciences و یا school of business و یا ترکیب هر دو که مثلا دانشگاه هاروارد به دانشکده هنر و علوم و مدرسه حقوق معروف است. تفاوت مدرسه با دانشکده در این است که مدرسه شامل محیط فیزیکی است ولی دانشکده به گروه افراد و تخصصها اشاره دارد. مدرسه هرجایی است که افراد در آن یاد می گیرند.

Colledge: بعد از مدرسه است و فردی که در آن مشغول تحصیل است، اگر دوره دوساله تحصیل را بگذراند به فوق دیپلم associate's degree و چهارساله به لیسانس bachelor می رسد.

Department: دپارتمان یا گروه در برخی از دانشگاهها به صورت واحدهای مستقل وجود دارند و در برخی دیگر از دانشگاهها تحت نظر دانشکده ها هستند. مثل گروه مدیریت ورزشی که در دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی وجود دارد.

Institute: معمولا سازمانهای تحقیقاتی هستند که برای کار روی شاخه خاصی از تحقیقات در علوم تأسیس می شود.


3. مدارج علمی اساتید

الف- اعضای هیئت علمب با درجه مربی (Instructor or Lecturer)

· کسانی که فاقد مدرک دکتری PhD) )هستند، اما دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند و عضو هیأت علمی دانشگاه می شوند، به عنوان مربی استخدام می گردند (امروزه به ندرت دانشگاه ها حاضر می شوند کسی را به عنوان مربی استخدام کنند).

· معمولا ارتقای یک مربی به مرتبه بالاتر منوط به اخذ مدرک دکتری است ولی در برخی موارد استثنایی مربیان با داشتن امتیازات پژوهشی لازم و دفاع از یک رساله به مرتبه بالاتر ارتقاء می یابند.

· تعداد واحد موظف مربیان 12 واحد است.

ب- استادیار (Assistant Professor)

کسانی که دارای مدرک دکتری PhD) ) هستند، در بدو استخدام به عنوان استادیار عضو هیأت علمی می شوند. ارتقای استادیاران به مرتبه دانشیاری منوط به گذشت حداقل چهار سال و کسب امتیارات لازم آموزشی و پژوهشی و اخیرا فرهنگی طبق آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی به تشخیص هیأت ممیزه دانشگاه مربوط است. البته لازم به ذکر است گاهی مشکلات و کندی فرآیندهای اداری ونیز تغییر قوانین و آیین نامه ها، این دوره زمانی را طولانی تر می سازد.

تعداد واحد موظف استادیاران 10 واحد است و تعداد پایان نامه های مجاز به راهنمایی در هر دوره آموزشی 3 پایان نامه است.

در برخی از دانشگاه های دنیا مثل دانشگاه های انگلیس، استرالیا، نیوزلند و  سوئیس lecturer معادل assistant professor است.

ج- دانشیار (Associate Professor)

دانشیاران در صورتی می توانند به مرتبه بالاتر یعنی استادی یا استاد تمامی نایل شوند که حداقل چهار سال (در اکثر موارد عملا بیش از پنج سال) در مرتبه دانشیاری توقف داشته و حداقل امتیارات لازم آموزشی و پژوهشی و فرهنگی را به تشخیص هیأت ممیزه دانشگاه مزبور طبق آیین نامه ارتقای اعضای هیأت علمی کسب کرده باشند.

تعداد واحد موظف دانشیاران  9 واحد است و تعداد پایان نامه های مجاز به راهنمایی در هر دوره آموزشی 4 پایان نامه است.

در برخی از دانشگاه های دنیا مثل دانشگاه های انگلیس، استرالیا، نیوزلند و  سوئیس senior lecturer معادل associate professor است.

ضمنا در دانشگاه های برخی از کشورهای جهان مثل انگلستان و بعضی از کشورهای مشترک المنافع مثا استرالیا، هند و نیوزلند درجه دیگری در دانشگاه وجود دارد تحت عنوان : Reader . این درجه بالاتر از دانشیاری و پایین تر از استاد تمامی است.

د- استاد یا استاد تمام (full professor)

بالاترین رتبه دانشگاهی متعلق به استاد یا پروفسور است.

پروفسور در اکثر کشورهای جهان لقبی است که به اعضای هیئت علمی دانشگاهها داده می شود همانطور که در معادل لاتین هر یک از مدارج علمی فوق آمده است، در انتهای لقب لاتین استادیار یا دانشیار هم کلمه پروفسور وجود دارد.

گاه استاد و استاد تمام (full professor)هر دو تحت عنوان پروفسور نامیده می شوند.

Distinguished professor معادل لاتین برای «استاد ممتاز» است و آن لقبی است که در ایران فقط در دانشگاه تهران وجود دارد و در برخی از دانشگاه های آمریکا هم استفاده می شود و منظور بالاترین امتیاز یا  افتخاری است که به یک استاد تعلق می گیرد.

 

در ادامه به عناوین وظیفه اساتید در خصوص امور پژوهشی و آموزشی پرداخته می شود.


اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی