دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

آشنایی با تعریف و مفهوم برخی واژه ها در رقابت های ورزشی

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 6
بدخوب 

 

آشنایی با تعریف و مفهوم برخی واژه ها در رقابت های ورزشی

یکی از سوالات دانشجویان در کلاسهای درس مربوط به تعریف واژه هایی است که در برگزاری رویدادهای رقابتی در ورزش به کار می روند . برای پاسخگویی به  سوال این دسته از دانشجویان و البته سایر دوستانی که تمایل به آشنایی بیشتر با این واژه ها دارند، مطالب زیر ارائه شده است. اگر خوانندگان محترم با واژه های دیگری نیز آشنا هستند، می توانند در زیر این مطالب، اطلاعات خود را برای یادگیری بیشتر همه امان قرار دهند.

 

تورنمنت Tournament

تورنمنتها آنطور که در فرهنگ معین آمده است، مسابقاتی بین چند تیم  هستندکه معمولاً در یک رشته ورزشی و به صورت حذفی برگزار می شود و گاهی به آن مسابقات چند جانبه می گویند. تورنمنتها مسابقاتی هستند که می توانند در هر وقت از سال برگزار شوند و در آن باشگاهها و تیمهای مختلف حضور می یابند و معمولا محل برگزاری مسابقه از ابتدا تا انتهای آن مشخص و ثابت است و مثلا یک باشگاه عهده دار برگزاری آن می شود. در برخی موارد که رشته های ورزشی ملزم به برگزاری یک سری مسابقات  فرعی هستند  و تعداد زیادی شرکت کننده دارند مثل رشته های ورزشی راکتی از جمله بدمینتون، ورزشهای رزمی، ... هم تورنمنت می تواند به صورت برگزاری مجموعه ای از مسابقات باشد که در اماکن مختلف برگزار می شود و جمع نتایج آنها در نتیجه نهایی تورنمنت انعکاس می یابد. هدف ورزشکاران و تیمهای ورزشی از شرکت در تورنمنت، رسیدن به جایگاه قهرمانی است. در تورنمنتها معمولا تیمهای برجسته و قوی شرکت می کنند. دوره زمانی برگزاری تورنمنتها کوتاه و معمولا چند روز است.

 

لیگ League

لیگها مسابقاتی هستند که در زمان خاصی از سال برگزار می شوند و آنطور که در فرهنگ معین آمده است، لیگ عبارتست از گروهی از تیم های ورزشی که به طور مرتب با یکدیگر مسابقه می دهند . مثلا لیگ زمستانی یا لیگ بهاره. این دسته از مسابقات می تواند در باشگاه های مختلف برگزار گردد. هدف شرکت کنندگان در لیگ فقط کسب قهرمانی نیست. معمولا در لیگها ورزشکاران و تیمهای آماتور شرکت دارند و حتی در برخی مواقع افراد خود اقدام به تشکیل تیم می کنند و با تیم تازه شکل گرفته در مسابقات حضور می یابند. در شکل پیچیده آن، لیگها می توانند با حضور تیمهای بسیار و هزاران ورزشکار به صورت بین المللی برگزار شوند و در نتیجه درآمد قابل ملاحظه ای کسب کنند. دوره زمانی برگزاری لیگها معمولا طولانی است.

لیگ برتر خلیج فارس یا لیگ برتر فوتبال ایران بالاترین سطح مسابقات باشگاهی فوتبال ایران است. در حال حاضر این مسابقات به صورت ۱۶ تیمی برگزار می‌شود. در رده‌بندی اعلام شده از سوی فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال در سال ۲۰۱۲ این لیگ، به عنوان «۳۶امین لیگ قدرتمند دنیا»و «۴امین لیگ قدرتمند آسیا» انتخاب شده‌است. افزون بر این در رتبه‌بندی اعلام شده توسط این فدراسیون، لیگ برتر ایران رده ۴۷ام دنیا و ۴ام آسیا را در قرن ۲۱ میلادی (۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲) کسب کرده است و همچنین این لیگ در سال 2014 عنوان سومین لیگ قدرتمند آسیا را به دست آورده است.

از مهمترین لیگهای دنیا می توان به بوندس لیگا اشاره کرد. بوندس‌لیگا (به آلمانی Bundesliga)در واژه به معنای «لیگ ملی» به لیگ سراسری در کشور آلمان گفته می‌شود.

 

مسابقات قهرمانی جهان World Championship

مسابقات قهرمانی جهان مسابقاتی است که در یک رشته خاص انجام می شود و برترین ورزشکاران و تیمهای جهان در آن حضور می یابند تا با انجام رقابت برتری خودشان یا تیمشان و یا کشور و ملتشان را به اثبات برسانند.

معمولا نامی که برای این مسابقات انتخاب می شود حاوی معنای خاصی است که گویای نوع رشته و گاه پیام آن رشته است. این مسابقات معمولا سالانه برگزار می شود بطور مثال مسابقات قهرمانی جهان در رشته دوچرخه سواری جاده، مسابقه ای است که هرسال در یک شهر دنیا به صورت بین المللی برگزار می شود  و حدود 9 روز به طول می کشد. برای اطلاعات بیشتر می توانید به http://richmond2015.com/about/about-the-world-championships/ مراجعه کنید.

 

مسابقات جام جهانی World Cup

مسابقات جام جهانی به آن دسته از مسابقاتی گفته می شود که در یک رشته خاص و با حضور بهترین های ورزش جهان هر چهارسال یک بار برگزار می شود. معمولا مسابقات جام جهانی به مسابقات فوتبال اشاره دارد. اما در رشته هایی مانند راگبی ، کریکت ، هاکی ، اسکی و کشنی نیز جام جهانی وجود دارد. معروفترین مسابقه جام جهانی، جام جهانی فیفا است که همچنین با نام جام جهانی فوتبال و یا بطور خلاصه، با نام جام جهانی شناخته می‌شود. مسابقات حرفه‌ای فوتبال است که در ردهٔ مردان و بین اعضای فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا)برگزار می‌شود. این مسابقات از سال ۱۹۳۰ بطور مرتب و هر ۴ سال یکبار برگزار می‌شود و تنها در سال‌های ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ و به علت جنگ جهانی دوم برگزار نشده‌است.

بعضی از رشته های ورزشی مسابقات قهرمانی جهان را ندارند و به جای آن مسابفات جام قهرمانی دارند. البته در برخی رشته ها که خودشان از مجموعه رشته های مختلف تشکیل شده اند مثل کشتی، بوکس و هنرهای رزمی هر دو نوع مسابقه وجود دارد. برخی از رشته ها نیز وجود دارند که نه مسابقات جهانی دارند و نه مسابقات جام جهانی بلکه مسابقات در سیکهای مختلف و یا وزنهای مختلف با عنوان مشخص در طول سال برگزار می شود.

در برخی رشته های ورزش حرفه ای مسابقات جام جهانی و یا قهرمانی جهان وجود ندارد بلکه مسابقاتی برای نخبه های آن رشته در طول سال و حتی به تعداد زیاد برگزار می گردد. مثلا رشته تنیس مسابقات قهرمانی جهان و یا جام جهانی ندارد و به جای آن مسابقات ت گراند اسلم  که نشان دهنده بالاترین سطح مسابقات در رشته تنیس است برگزار می شود.

 

بازیهای المپیک Olympic games یا Olympics

بازیهای المپیک  شامل مجموعه مسابقات در رشته های مختلفی  است که در دو بخش المپیک زمستانی و تابستانی برگزار می شود و این مسابقات هر چهار سال یک بار برگزار می گردد که این دوره چهارساله را یک «المپیاد» می نامند. مسلما همانطور که می دانید اهداف و مأموریت المپیک بسیار متفاوت از مسابقات جام جهانی و قهرمانی جهان است. در المپیک بیشترین تعداد رشته های ورزشی و بیشنرین تعداد ورزشکار از تمام دنیا حضور می یابند و در برگزاری این رویداد سعی در انتقال پیام المپیک می باشد. برای اطلاعات بیشتر به سایت: http://olympics.wikia.com/wiki/Olympic_Games مراجعه کنید.


نظرات   

 
0 #1 محمد مصلی نژاد ۱۳۹۶-۰۹-۱۴ ۱۱:۱۳
با سلام
تعاریف آورده شده تا حدی در هم ریخته است و در آن از کلمات حرفه ای و قهرمانی به اشتباه استفاده شده است....
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی