دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

معنا و مفهوم برخی واژه ها و علائم در ارجاع دهی به منابع

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 4
بدخوب 

معنا و مفهوم برخی واژه ها و علائم در ارجاع دهی به منابع

گاهی در مورد معنای برخی واژه ها و علائم در منبع نویسی سوال می شود و چون این نوع سوال خیلی تکرار می شود ، تصمیم گرفتم چند خطی راجع به آن بنویسم. لذا در زیر به یکایک آنها اشاره می کنم و امیدوارم برای خوانندگان عزیز مفید باشد.

1. چرا برای  نوشتن منابع در پایان مقالات برای ذکر صفحات از صص و در مقالات انگلیسی از pp. استقاده می شود؟

حرف ص. به معنی صفحه است که معادل آن در انگلیسی page است که برای آن از حرف p. استفاده می شود. وقتی شما مطلبتان را از یک صفجه برداشته باشید، گافی است حرف ص یا p را یک بار بنویسید. مثلا باید بنویسید : ص. 73  و اگر از نعداد صفحات بیشتری استفاده کرده باشید حرف ص یا p را دوبار تکرار می کنید. مثلا باید بنویسید: صص. 73-47. یعنی استفاده از صص. یا pp. نشان دهنده استفاده از بیش از یک صفحه است.

2. بی تا. بی جا.، بی نا، شاپا، شابک به چه معناست؟

هر گاه محل نشر، نام ناشر يا تاريخ نشر کتابي معلوم نباشد، به ترتيب به جاي آنها در داخل قلاب ]بي جا[، ]بي نا[ و ]بي تا[ مي نويسند.

شاپا و شابک در زمان ارجاع دهی به منابع استفاده نمی شوند ولی برای اطمینان از اعتبار یک نشریه و کتاب که قرار است مورد استفاده شما قرار گیرد، بکار می رود.

 

شاپا فرم كوتاه شده شماره استاندارد بين‌المللي (ISSN ) ، عددي 8 رقمي و منحصربه‌فرد است كه براي تشخيص و شناسايي نشريات ادواري به‌كار مي‌رود.طبق استاندارد ايزو 3297 ، شاپا به نشريات ادواري تعلق دارد. نشريات ادواري، نشرياتي هستند كه به‌طور مسلسل و در فاصله زماني معين يا نامعين به‌طور نامحدود منتشر مي‌شوند. اما کدهای شابک ( ISBN) تنها برای یک نوع خاص از کتاب تخصیص می‌یابند.


اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی