دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

بخش یافته های تحقیق خودمان را چطور گزارش کنیم؟ (1)

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 

بخش یافته های تحقیق خودمان را چطور گزارش کنیم؟ (1)

این نوشته حاصل اختلاف نظری است که امروز با یکی از دوستان بسیار خوبم داشتم و لازم دیدم این یادداشت کوتاه را بنویسم تا شاید اختلاف نظر احتمالی شما خوانندگان عزیز با دوستانتان نیز با خواندن این نوشته برطرف گردد !!! نحوه گزارش کردن یافته های تحقیق در فصل 4 پایان نامه و یا رساله و یا طرح های تحقیق اهمیت بسیاری دارد. این فصل یعنی فصل 4 یا فصل یافته های تحقیق شامل خروجیهایی است که شما بعد از سامان دهی داده ها و بررسی رابطه های موجود بین آنها با استفاده از آزمونهای آماری گزارش می کنید و برای این گزارش از متن و نمودار و جدول استفاده می کنید.

جداول و نمودارها

یادمان باشد که ما قرار است گزارش را در فصل 4 بنویسیم، نه اینکه گزارش را با نمودارهای رنگارنگ و جداول متنوع طراحی و نقاشی کنیم و این درست همان کاری است که بسیاری از محققین انجام می دهند. یعنی چون نمودار و جدول ارائه می کنند، دیگری نیازی به نوشتن توضیحات نمی دانند ( در واقع راستش را بخواهید تنبلی می کنند که یک چند خطی هم بنویسند !)

توجه کنید که جدول و نمودار تکمیل کننده توضیحات شماست و ارائه آن بدون توضیحات اصلا کار درستی نیست. یعنی اول شما توضیحات را می نویسید و در پایان توضیحات، جدول یا نمودار مربوطه را ارائه می کنید. جدول و نمودار باعث فهم بهتر مطالب می شود و یک دید کلی از نتایج حاصله ارائه می دهد و همجنین از پیچیدگی مطالب می کاهد. علاوه بر اینها نمودار و جداولی که درست اطلاعات را ارائه می کنند، از طولانی بودن مطالب جلوگیری می کنند. ولی باید دقت کنیم که نمودارها و جداول مطالب را با شفافیت و بدون پیچیدگی بیان کنند، در غیر این صورت فقط عاملی می شوند برای گیج شدن خوانندگان.

شکل نادرست ارائه گزارش یافته ها

در این مورد بدون هیچ توضیحی اجازه می دهیم بیننده خودش حدس بزند، درست مثل کاریکاتورهای «بودن شرح !»


شکل درست ارائه گزارش یافته ها

این شکل از ارائه نمودار، شایسته ارائه یک گزارش پژوهش علمی است. شکل مکمل توضیحات است.

برای خواندن ادامه ماجرا به پست بعدی مراجعه کنید.


نظرات   

 
0 #1 فرید ۱۳۹۳-۱۰-۱۲ ۰۰:۲۹
عالی بود.
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی