دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

آقای وزیر علوم از شما انتظار داریم، لطفا کاری بکنید!

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 5
بدخوب 

آقای وزیر علوم از شما انتظار داریم، لطفا کاری بکنید!

آقای وزیر، معنای عضو هیئت علمی در کشور ما با کشورهای پیشرفته دنیا فرق دارد، امروز عضو هیئت علمی یعنی موتور محرک برای تولید مقاله و کتاب به هر قیمتی که باشد. می دانید چرا؟ چون وقتی اساتید مقاله ندارند یا کم دارند، پس پایه نمی گیرند، استخدام نمی شوند، تبدیل وضعیت نمی شوند، ارتقای درجه نمی گیرند و از همه بدتر پرستیژ علمی به دست نمی آورند.

بلایی سر استادان دانشگاه آمده است که دیگر حتی از دانشجویان نمی شود تکلیف پژوهشی خواست، چون متهم می شوی به اینکه استادان برای ارتقای خودشان از ما کولی می گیرند، راستش را بخواهید بیراه هم نمی گویند. آنها حق دارند اما تقصیر استادان چیست که آیین نامه ارتقا، آیین نامه گرنت، ترفیع و پایه همه و همه دست به دست هم داده تا استادان را به موتور تولید مقاله تبدیل کند؟

آقای وزیر، یادش به خیر وقتی دانش آموز مدرسه بودیم و می خواندیم که ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، محمد رازی، خواجه نصیرالدین طوسی، .... همه از دانشمندان و متفکران ایرانی بودند و بدون اینکه دغدغه چاپ مقاله در نشریات ISI و علمی پژوهشی و علمی ترویجی، .... داشته باشند، شهره عالم بودند و از این سوی و آن سوی دنیا خارجیها به دنبالشان بودند تا از دانش آنها بهره ببرند. ولی امروز، در سایتهای مختلف و معتبر دنیا می خوانیم که ایرانیها مقاله به نشریات جهانی زیاد می فرستند، اما نتایج آنها به درد ...اشان می خورد؛ چون سطح ارجاع به مقالات ما ایرانیها اصلا در حساب اعداد هم نمی آید. پس چه کردند ابوعلی سیناها و ابوریحانها ؟ نه مقاله و نه سمینار و همایش خارجی و نه هیچ کدام از این بخشنامه و آن آیین نامه که اگر نمره کافی نیاورند و مقاله تکی نداشته باشند و ....  بازهم شهره عالمند. باور کنید کرسی نظریه پردازی و دوره های دانش افزایی هم نداشتند، تازه سرقت علمی وکپی پیست هم نداشتند، اما با این همه امروز به گردشان هم نمی رسیم ! آن روز خارجیها به دنبال دانشمندان ایرانی بودند و امروز ما در به در به دنبال نشریات خارجی برای چاپ مقاله هایمان !!!! تا شاید امتیاز بگیریم !

حالا هی زور کنیم که اعضای علمی 30 ساعت و 40 ساعت باید حضور زورکی در دانشگاه داشته باشند. چرا؟ چون شاید اینجوری وادار شوند که مشغول تولید مقاله شوند ! ولی آقای وزیر باور کنید با این روش هم به جایی نمی رسیم چون مقاله ای که به زور تولید شود به زور هم خوانده می شود و همان می شود که می گویند نتایج مقالات به درد ....اشان می خورد ! آخر مگر می شود در دانشگاه هایی که اساتید آن چند تا چند تا در یک اتاق نشسته اند و به راهنمایی دانشجویانشان مشغولند و یا با همکارانشان بحث علمی می کنند و یا با موبایلشان مشغول صحبت هستند، تمرکز کرد و اثر علمی ساخت؟! باور کنید نمی شود که نمی شود ! تازه بد نیست یادمان باشد که چند سالیست برای صرفه جویی های منابع اداری، «دور کاری» مد شده و کارمندان می توانند در خانه بنشینند و کار اداری انجام دهند. پس چه شده که اعضای هیئت علمی دانشگاهها باید به زور در دانشگاه بنشینند و تولید علم کنند؟ ! آیا این مهم در محیط زندگی فراهم نمی شود؟ علاوه بر این آیا فکر کرده اید که عضو هیئت علمی فقط در دانشگاه مشغول فکر کردن و تولید علم است؟ مسلما پاسخ این سؤال چیزی جز « خیر» نیست، چون اساتید دانشگاه در همه حال و گاه شب تا صبح مشغول انجام امور دانشجویان و یا تألیفات و تحقیقات خود هستند. برای این موضوع چه فکر کرده اید؟ آیا این ساعات جزء اضافه کار اعضای علمی دانشگاهها حساب می شود؟ و یا بد نیست این ساعات را جزء همان 30 ساعت و 40 ساعت موظفشان حساب کنیم؟

آقای وزیر، اساتید دانشگاه سالها درس خواندند و مطالعه کردند و حالا شدند استاد دانشگاه که چه؟ که فقط درس بدهند؟ می دانم شما هم با این موضوع موافقید که چرخ سیاست و اقتصاد و فرهنگ و بهداشت و .... جامعه همه نیاز به تفکر متخصصان دارد و به همین دلیل است که شما وزرا از بین متخصصان انتخاب می شوید. پس آیا با الزام اعضای علمی به حضور بیش از 30 ساعت در دانشگاه مانع بهره برداری از توانایی تخصصی این افراد در سایر ارگانها و سازمانهای جامعه نمی شویم؟ و آیا این کار باعث وارد کردن آسیب به اقتصاد، سیاست، فرهنگ .... جامعه امان نیست؟

شاید لازم باشد نتایج عملکرد اساتید دانشگاه ها را جور دیگر ببینیم، نگاهمان را عوض کنیم و روش ارزیابی را بازنگری کنیم. خلاصه برای اینکه از دانش متخصصان بتوانیم بیشتر استفاده کنیم و باعث رشد کشورمان شویم، آقای وزیر لازم است کاری بکنید !

نظرات   

 
0 #10 ناصح ۱۳۹۴-۰۲-۰۷ ۲۳:۴۸
معلومه این آقا یا خانم Guest از یه جایی دیگه عقده داره که این پیام بی ربط را اینجا گذاشته. پدر جان تو هم اگر می تونی بنویس تا اینطور دچار حسادت نشی. آره قربونت برم تو هم بنویس.
نقل قول
 
 
-1 #9 Guest ۱۳۹۴-۰۲-۰۷ ۲۳:۰۱
کتاب و کتاب و کتاب........... .... یعنی کلش واسه شماست.......... ...
نقل قول
 
 
-1 #8 Guest ۱۳۹۴-۰۲-۰۷ ۲۲:۵۸
یعنی خیلی عجب............ ............... .....
نقل قول
 
 
-1 #7 Guest ۱۳۹۴-۰۲-۰۷ ۲۲:۵۷
عجب ............... ............... ..........
نقل قول
 
 
+3 #6 دکتر نوبخت ۱۳۹۳-۱۰-۲۱ ۲۲:۵۲
سلام دوستان
این وضعیت زیاد دوام پیدا نخواهد کرد. زیاد درگیر مقاله و کتاب و ... نشوید یک گوشه چشمی به این مسائل بیهوده داشته باشید تا اخراج نشوید اما باقی اش را زندگی کنید
من مدیر گروه محقق هستم یه تجربه خوبی را در اینجا پیاده می کنم امیدوارم مفید واقع شود
ما یک گروه کارآفرینی را از اساتید و دانشجویان اینجا تشکیل دادیم و علاوه بر فعالیت شرکت خودم که بر اساس کار رساله دکتری می باشد این گروه را با همکاری اساتید هدایت می کنم دانشجویانی که در این گروه بودند نمره شان فوق العاده بهتر شده و برای زندگی شان هدف دارند البته چند تائی نیز در گمرک و ... شرکت زدند و قصد داریم این کار را به صورت غیر رسمی ادامه دهیم منتظر وزیر علوم نیستم به فکر دانشجویان هستم کاملا از زندگی لذت می بریم
موفق باشید
نقل قول
 
 
+2 #5 محمود ۱۳۹۳-۱۰-۰۶ ۰۱:۵۱
این وضعیت اعصاب همه ما اعضای هیئت علمی دانشگاه ها را خرد کرده. جالبه نتیجه تلاشهامون هم درست ارزیابی نمی شه و امتیاز مقاله ها و کتابهامون هم افتاده دست سلیقه های آدمهای مختلف نه استانداردهای درست و منطقی. اصلا معلوم نیست چه خبره ! باور کنید از خواندن کتابها و مقالات هیچ لذتی نمی بریم و همه شدیم شکارچی یک فرصت برای شکار امتیاز!
نقل قول
 
 
+6 #4 هومن بابازاده شایان ۱۳۹۳-۰۹-۲۷ ۰۲:۱۰
با سلام
ضمن تشکر از سخنان اندیشمند گرامی سرکار خانم دکتر کشکر، با ید به عرض برسانم که مشکل اصلی به نظر من شکاف بین صنعت و دانشگاه، ورزش و دانشگاه، کشاورزی و دانشگاه، محیط زیست و دانشگاه و ... است که باید این شکاف بوسیله اسناد بالا دستی و مراجع ذیصلاح برطرف شود تا وقت و انرژی اساتید، دانشجویان و پژوهشگران به صورت جهت دار پیش برود. بدیهی است در این راستا باید به اساتید فرصت پژوهش آزادانه داده شود تا این موتورهای تولید علم بتوانند با فراق بال بدون حضور فیزیکی مستمر در دانشگاه به خلاقیت بپردازند.
نقل قول
 
 
+3 #3 کیومرث مولادوست ۱۳۹۳-۰۹-۲۳ ۲۱:۴۴
خانم دکتر کشکر
هفته پژوهش را به شما تبریک عرض می کنم
نقل قول
 
 
+5 #2 رضا صادقی ۱۳۹۳-۰۹-۱۵ ۱۳:۴۱
با سلام خدمت تمام کسانی که این دل نوشته خانم دکتر کشکر رو مطالعه می کنند.
لازم می دانم این رو بگم که به قدری بخاطر این موضوعات شده ام که دچار روزمرگی شده ام. دیگر حتی برای نیازهای پایه ام هم که خوردن، آشامیدن و خواب باشد هم زمان نمی گذترم. چرا؟؟؟ چون ما را وادار به این قضیه کرده اند. اگر می خواهی عضو علمی دانشگاهی بشوی می گویند چندین کتاب و مقاله و ... داری؟ مگر عذر می خواهم بنده در تولیدی کتاب و مقاله کار می کنم که هر زمان نیاز داشتم یکی، دو تا و ... تولید کنم. بر فرض که همین طور است. خب تا کجا باید پیش برویم. همین می شود که بیش تر از 95 درصد تولیدات علمی ما فقط روی کاغذ می ماند و تبدیل به ثروت نمی شود. شما رو به خدا کمک کنید تا این رویکرد حداقل کمی تغییر کند.
خسته ام ..........
نقل قول
 
 
+5 #1 برزگر ۱۳۹۳-۰۹-۱۳ ۰۰:۲۵
به حرفهای خانم دکتراضافه می کنم که درآمد اساتید امروز هم کفاف چاپ مقاله در نشریات خارجی را نمی دهد.
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی