دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

نحوه نوشتن عنوان تحقیق

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 41
بدخوب 

نحوه نوشتن عنوان تحقیق

خیلی از دانشجویان تصور می کنند اول باید عنوان تخقیق را بنویسند و بعد برسند به سایر بخشهای تحقیق. این کاملا تصور اشتباهیه چون همونطور که در مطلب قبلی در مورد مسئله تحقیق توضیح دادم، اول «مسئله »باید وجود داشته بشه تا ضرورت انجام تحقیق به وجود بیاد و بعد ما بتونیم عنوان تحقیقمون رو بنویسیم. پس دقت کنید که اول مسئله تحقیق و بعد ضرورت و اهمیت انجام تحقیق، مهمترین شرایط لازم برای انجام یک تحقیقه و وقتی هردو مهیا بود، حالا نوشتن عنوان اهمیت پیدا می کنه.

برای نوشتن عنوان باید به اصل 5W + H توجه کنیم . یعنی چه چیز( What)، چه وقت ( When )، چه کسی (who )، کجا ( where )، چرا ( Why ) و چطور (How ) را در نوشتن عنوان مورد توجه قرار دهیم. در واقع این عناصر باید در تمام فرآیند تحقیق مورد توجه قرار گیرد و «عنوان» به منزله اولین گام برای اجرای تحقیق باید در این چارچوب شکل بگیرد.  مثالی می زنم:

« مقایسه رفتارهای مطلوب و نامطلوب جوانان ورزشکار رشته های گروهی و انفرادی دانشگاههای شهر تهران در اولین مسابقه منطقه ای دانشگاههای کشور با تأکید بر مدل ارتباطی قاسمی- کشکر»

در این عنوان به ترتیب 6 جزء مهمی که در فوق اشاره شد، بررسی می شود: 1. چه چیز؟ :  رفتارهای مطلوب و نامطلوب

2. چه کسی؟ : جوانان ورزشکار

3.  کجا؟ : دانشگاههای شهر تهران

4. چطور؟  : مقایسه بین متغیرها

5. چه وقت؟ : در مدت زمان برگزاری اولین مسابقه منطقه ای دانشگاههای کشور

6. چرا؟ : بررسی میزان مغایرت یا تطابق با مدل ارتباطی قاسمی-کشکر

در این عنوان تمام عناصر ششگانه ضروری برای نوشتن عنوان مورد توجه قرار گرفته است. اما مشکل این است که اگر قرار باشد تمام این عناصر در عنوان قرار گیرد، عنوان بسیار طولانی خواهد شد. پس چه باید کرد؟

چاره این است که محقق برای حفظ طول مناسب عنوان، مهمترین متغیرهای تحقیق خودش را که در واقع مسئله تحقیق او را شکل داده در عنوان حفظ کند و سایر موارد را در متن گزارش تحقیق خود توضیح دهد.

بیشترین تعداد کلماتی که یک عنوان را تشکیل می دهد، طبق استاندارد APA نباید بیشتر از 12 کلمه باشد. یادمان باشد کوتاه بودن، قاطعیت، شفافیت و وضوح عنوان مهمترین عوامل اثرگذاری آن بر مخاطب است. عنوانهای طولانی، با متغیرهایی که برای خواننده دارای مفهوم ابهام آمیز است و عدم وضوح در مشخص نمودن جامعه مورد نظر تحقیق و آنچه مورد نظر محقق از انجام تحقیق است، مانع جذب نظر مخاطب به تحقیق شماست.

نظرات   

 
-2 #6 یاسر جعفریان ۱۳۹۵-۰۹-۲۵ ۲۲:۵۶
سلام سپاسگذارم مطلب بسیار مفیدی بود.
نقل قول
 
 
+7 #5 منصوری ۱۳۹۴-۰۵-۱۱ ۰۸:۰۸
الان این تحقیق و یاد میداد ؟!!!!!!
نقل قول
 
 
+4 #4 AMIR 7 ۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۲۲:۱۷
با سلام
اولا ممنون بخاطر اطلاعاتتون که به ما دادین
دوما شما عنوان مقاله رو نوشتید اما خودتون هم ایراد گرفتید که طولانیه نمیشد نمونه تصحیح شدش رو بزارید تا اون عنوان رو هم ببینیم.
نقل قول
 
 
-1 #3 محی الدین ۱۳۹۳-۱۱-۰۴ ۱۵:۴۹
سلام ....
خوش بحالتون
نقل قول
 
 
+5 #2 رها ۱۳۹۳-۰۹-۱۵ ۱۱:۰۷
سلام
این مدل عنوان نویسی درحال منسوخ شدن است. بهتراست روش جدید آموزش داده شود.
نقل قول
 
 
+1 #1 محمدجواد دهقان ۱۳۹۲-۱۱-۰۶ ۰۷:۳۳
تشکر بسیار قابل استفاده بود
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی