دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

نوشتن گام به گام یک پروپوزال (6)

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 46
بدخوب 

 

نوشتن گام به گام یک پروپوزال (6)

گام نهم در نوشتن پروپوزال روش شناسی تحقیق است. در این بخش محقق ضمن اشاره به نوع تحقيق، مراحل انجام آن شامل: ابزار گردآوري داده ها، روش گردآوري اطلاعات، جامعه آماري و حجم نمونه ، روش انتخاب نمونه از جامعه آماری، ابزار تجزیه و تحلیل داده ها و بالاخره روش هاي تجزيه و تحليل داده ها( روش های تحلیل کیفی و کمی) را توضیح می دهد. در زیر به اختصار به هریک از این موارد می پردازم ولی توضیحات بیشتر را باید در کتابهای روش تحقیق جستجو کنید.

روش انجام تحقیق: برای انجام تحقیق روشهای مختلفی وجود دارد که معمولا دانشجویان در پروپوزالشان به روش انجام تحقیق از نظر هدف، استراتژی، مسیر اجرا و نهایتا محل جمع آوری داده ها می پردازند. مثلا در مورد مثال خودمان در خصوص نقش مسابقات ورزشی در بهبود زندگی دانشجویان خوابگاهی. می تواند بگوید که روش تحقیق من از نظر هدف، کاربردی، از نظر استراتژی توصیفی، از نظر مسیر اجرا پیمایشی و از نظر محل جمع آوری داده ها میدانی می باشد. ( برای اطلاعات بیشتر به کتابهای روش تحقیق و یا کتاب « راهنمای پایان نامه» تألیف آقای دکتر قاسمی و بنده مراجعه کنید).

ابزار اندازه گیری: در این بخش باید توضیح دهید چه ایزاری برای تحققتان استفاده می کنید. آیا از ابزار آزمایشگاهی استفاده می کنید و یا از پرسشنامه و چک لیست. باید بطور کامل توضیح دهید. اگز از پرسشنامه استفاده می کنید باید بگویید پرسشنامه استاندارد است، یا برگرفته از تحقیقات مشابه است و یا محقق ساخته است. در مورد دوم و سوم حتما لازم است ذکر شود که پرسشنامه بعد از تهیه شدن حتما روایی و پایایی آن بررسی خواهد شد.

جامعه و نمونه: لازم است جامعه تخقیق را از افرادی انتخاب کنید که ضمن امکان دسترسی به آنها، به نوعی مرتبط با موضوع تحقیق شما باشند. در غیر اینصورت جامعه شما می تواند از روایی مطلوب برخوردار نباشد. برای تعیین حجم نمونه اشاره کنید که از چه روشی استفاده می کنید و روش نمونه گیری شما به چه شکل خواهد بود.

روش جمع آوری داده ها: در پروپوزال لازم است شما ذکر کنید که داده های تحقیق را چگونه می خواهید جمع آوری کنید. آیا پرسشنامه را در کجا و به چه شکل توزیع و جمع آوری می کنید، داده های آزمایشگاهی را چطور ثبت می کنید، مشاهدات را چطور ثبت می کنید، .....

روش های تجزیه و تحلیل داده ها: در این بخش بر اساس متغیرها و اهدافی که دارید و مقیاسهای اندازه گیری روشهای آماری خود را ذکر می کنید.

گام دهم، نوشتن  كاربرد نتايج تحقيق است. در اين مورد پژوهشگر به گروه ها، سازمان ها و نهاد هاي استفاده كننده از نتايج تحقيق اشاره مي كند.

توجه:

õ برای نوشتن پروپوزال، توجه کنید که حتما با اساتید راهنما و مشاور هماهنگ باشید و روند نگارش و کل پروپوزال را به تأیید ایشان برسانید تا امکان عدم پذیرش پروپوزال شما در گروه کاهش یابد.

õ برای نوشتن پروپوزال از افعال آینده استفاده کنید

گام یازدهم: در این قسمت با استفاده از جدول گانت زمان انجام هر مرحله از پژوهش را پیش بینی کنید و در داخل جدول ثبت کنید. معمولا دانشجویان ارشد 6 ماه برای پایان نامه خود وقت دارند. بر این اساس کارتان را از اول تا روز دفاع برنام ریزی و زمان بندی گنید.

 

ضمنا چون بخشی از هزینه های کار تحقیقی شما را دانشگاه مربوطه پرداخت می کند جداولی در فرم پروپوزال شما وجود دارد که برای هزینه های مختلف تحقیق لازم است آنها را پر کنید تا پس از دفاع امکان تسویه با دانشگاه فراهم گردد.


نظرات   

 
+1 #12 Marzban ۱۳۹۶-۰۹-۱۱ ۱۰:۲۴
از زحمات شما یک جهان سپاس، سوال داشتم در رابطه به ابزار تجزیه و تحلیل در پروپوزال، اگر امکان دارد به صورت مفصل تر بیان نمائید. تشکر
نقل قول
 
 
0 #11 احمد-- ۱۳۹۶-۰۷-۱۵ ۰۲:۵۲
نقل قول کردن نوری زاده:
سلام
بسیار ممنون و سپاسگزارم از مطالب بسیار ارزنده و مفیدتان. دانشجوی دکتری

این دانشجوی دکترا بودنت منو کشته
نقل قول
 
 
+3 #10 محمد حسن ۱۳۹۶-۰۱-۰۶ ۱۳:۴۳
سلام خانم دکتر
زکات علم نشر آنست .

از اقدام خوب و پسندیده شما کمال تشکر را دارم .عالیست
نقل قول
 
 
+2 #9 نوری زاده ۱۳۹۵-۱۱-۰۸ ۱۲:۵۷
سلام
بسیار ممنون و سپاسگزارم از مطالب بسیار ارزنده و مفیدتان. دانشجوی دکتری
نقل قول
 
 
+2 #8 داود خدابنده ۱۳۹۵-۰۸-۱۴ ۱۹:۵۰
سلام خانم دکتر، با توجه به اینکه شش بخش گام به گام پروپوزال را مطالعه کردم، برای اینجانب بسیار مفید واقع گردید، لذا از شما تشکر ویژه دارم.
سرزنده و سلامت باشید.
نقل قول
 
 
+2 #7 khademi ۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۲۲:۵۳
عالی بود.
نقل قول
 
 
+2 #6 فروغ معماری ۱۳۹۵-۰۴-۲۷ ۲۲:۰۹
بسیار خلاصه است.لطفا با توجه به تجربه زیاد خود توضیح بیشتر ارائه کنید.می دانید که نوشتن پروپوزال برای استادان کارکشته چقدر مشکل است.
نقل قول
 
 
+2 #5 ابوالففضل ۱۳۹۴-۱۲-۱۲ ۱۲:۲۵
سلام،ممنون از راهنمایی شما_موفق باشید
نقل قول
 
 
+3 #4 مهرداد3 ۱۳۹۴-۰۳-۲۰ ۱۱:۲۴
واقعا ممنونم خانوم دکتر کشگر
نقل قول
 
 
+3 #3 علی اکبر ۱۳۹۳-۱۱-۱۶ ۲۳:۰۷
باسلام وتشکربابت مطالب خوب وکاربردی شما
دانشجوی کارشناسی ارشد تحقیقات اموزشی دانشگاه تهران
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی