دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

نوشتن گام به گام یک پروپوزال (5)

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 11
بدخوب 

 

نوشتن گام به گام یک پروپوزال (5)

گام هشتم در نوشتن پروپوزال نگارش فرضیه ها یا سؤالات تحقیق است. در این بخش لازمست متناسب با ماهیت و محتوای تحقیقتان از فرضیه یا سؤال استفاده کنید. برای توضیح بیشتر به پست قبلی که در این رابطه نوشته ام با عنوان « چه فرقی هست بین سؤال و فرضیه تحقیق؟ » مراجعه کنید.

در نوشتن فرضیه یا سؤال تحقیق معمولا رابطه یا تفاوتی را که در متغیرهای تحقیق حدس می زنید، را می نویسید.  برای توضیح این مطلب به مثال قبلی در مورد « نقش مسابقات و جشنواره های ورزشی بر یهبود زندگی دانشجویان خوابگاهی» می پردازیم. در اینجا شما می خواهید ببینید چه رابطه ای بین برگزاری مسابقات و بهبود زندگی دانشجویان وجود دارد. در نتیجه لازم است اولا انواع مسابقات را تعیین کنید. مثلا مسابقات انفرادی و یا مسابقات تیمی. و رابطه هر یک را با بهبود زندگی که خودش به چندین متغیر جزئی مثل نشاط و شادی، تعامل اجتماعی، ایمنی و حمایت احتماعی، تسهیل یادگیری درسی، کسب تجارب مدیریت در امور خوابگاهی، ... تقسیم می شود، بنویسید. مثلا: مسابقات تیمی با افزایش نشاط و شادی در بین دانشجویان خوابگاهی رابطه دارد.

این فرضیه یکی از حدسهای شما در مورد این موضوع است که مسابقات ورزشی در خوابگاه به چه درد می خورد. در اینجا متغیر مستقل یعنی مسابقات را در اول و متغیر وابسته یعنی احساس شادمانی را در بخش بعدی نوشته ایم.

برخی از همکاران بنده اعتقاد دارند که بهتر است فرضیه ها را منفی بنویسیم. ولی من با این شیوه موافق نیستم و به نظرم از نظر منطق انجام تحقیق درست نیست. چون محقق به دنبال این است که بگوید این دو متغیر با هم رابطه دارند و سغی در اثبات ادعای خود دارد و اگر از همان ابتدا فرض کند رابطه ای وجود ندارد، منطقی نیست برای چیزی که وجود ندارد وارد فرآیند تحقیق شود.

 

برای ادامه بحث به پستهای بعدی مراجعه کنید.


نظرات   

 
0 #3 بهمن عبداله پور ازاد ۱۳۹۶-۱۰-۱۶ ۱۹:۲۱
با سلام لطفا در رابطه با تحلیل نظامهای انتخابات پارلمانی با توجه به مدلهای دموکراسی با تاکید بر انتخابات در قوه مقننه ایران در باب بیان مطلب و اهمیت و ضرورت و مرور ادبیات و پیشینه راهنمایی فرمایید متشکرم
نقل قول
 
 
+1 #2 اکرم 11 ۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۲۱:۳۱
با سلام
ممنون استاد بابت نگارش این پست پرکاربرد و مورد نیاز ما دانشجویان
امیدوارم همیشه سالم و سعادتمند باشید
نقل قول
 
 
0 #1 هادی بیکی ۱۳۹۴-۰۶-۲۰ ۲۳:۵۵
سلام خانم دکتر .
موضوع پایان نامه من هست .تاثیر وثایق وتضامین درمدیریت ریسک اعطای تسهیلات وارتباط آن با معوق شدن تسهیلات (مورد مطالعه بانکهای سپه استان مرکزی).در این تحقیق از امار های 18 بانک استان در خصوص وثایق ومطالبات معوق استفاده شده .اما در تعریف عملیاتی مانده ام .می توانید کمک کنید .؟
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی