دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

نوشتن گام به گام یک پروپوزال (4)

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 9
بدخوب 

 

نوشتن گام به گام یک پروپوزال (4)

گام پنجم در نوشتن پروپوزال نگارش اهمیت و ضرورت انجام تحقیق است. اهمیت و ضرورت انجام تحقیق یکی از مهمترین بخشهای یک پروپوزال است. باید توضیح دهید که چرا تحقیق شما اهمیت دارد و در حال حاضر چرا انجام تحقیق شما ضرورت دارد. معمولا این بخش از تحقیق از طرف دانشجویان جدی گرفته نمی شود ولی واقعیت این است که اگر نتوانید توضیح دهید که چرا تحقیق شما مهم است و چرا انجام آن ضروری است، پروپوزال شما مزیت مهمی را در قانع کردن مسئولین از دست می دهد.  برای اطلاعات بیشتر به پستی که در این زمینه نوشته ام  با عنوان « چرا اهمیت و ضرورت انجام تحقیق مهم است؟ » و در سایت موجود است مراجعه کنید.

گام ششم، نوشتن پیشینه تحقیق است. پیشینه تحقیق از این نظر که به شما می گوید قبلا چه کسانی بر روی موضوعات مشابه با موضوع شما در ایران و جهان کار کرده اند، به چه نتایجی رسیده اند، از چه روشهایی برای تحقیق استفاده کرده اند و مشکلات و محدودیتهای آنها چه بوده بسیار اهمیت دارد.

اگر به مثال  قبلی در خصوص قانع کردن پدرتان به خرید دوچرخه رجوع کنید، می بینید آنجا شما برای قانع کردن پدرتان برای اینکه برای شما دوچرخه بخرد، نیاز داشتید تا به روشهای دوستانتان که موفق شده بودند پدرشان را قانع کنند، نیاز داشتید و شاید روش آنها برای شما هم مفید واقع شود. این همان استفاده از پیشینه تحقیق است که در زندگی روزمره ما هم اتفاق می افتد. یعنی استفاده از تجربه دیگران برای کمک به انجام تحقیق خودمان.

برای نوشتن پیشینه تحقیق در پروپوزال، روشهای مختلفی وجود دارد. یکی از آنها توجه به قلمروی جغرافیایی با توجه به ترتیب زمانی انجام آنها است که از تحقیقات انجام شده در جهان شروع می شود، بعد تحقیقات انجام شده در ایران، منطقه، ناحیه و نهایتا مکان مورد نظر تحقیق شما است. در ارائه هر تحقیق یادتان باشد که باید از روش APA الگو بگیرید. یعنی نام خانوادگی نویسنده و بعد در پرانتز سال انجام تحقیق را ذکر کنید و در ادامه توضیح دهید که این تحقیق در کجا و با چه محتوایی انجام شده و چه نتیجه ای از آن به دست آمده است.

گام هفتم، نوشتن اهداف تحقیق است. برای نوشتن این بخش توضیحات کاملی در پست قبلی با عنوان « اهداف تحقیق را چطور بنویسیم؟» نوشته ام که می توانید از آن استفاده کنید.

 

برای ادامه، به مطالب بعدی مراجعه کنید.

نظرات   

 
+3 #2 yusef ۱۳۹۴-۰۸-۰۸ ۱۷:۲۹
بنام خدا
خانم دکتر کشکر
با درود واحترام
در وهله اول بخاطر ارائه مطالب مفید کمال تشکر رو داریم اما برای اینجانب یک سوالی مطرح است و ان هم اینکه که چارچوب یک بیان مسئله چیه است همانطوری که فرمودید چکیده دارای یک چارچوب مشخصی است که واقعا بهترین توضیح رو داده اید اینکه ایا برای بیان مسئله نیز میتوان اینطوری چارچوبی رو تعیین کنیم چون در تمامی پروپوزال ها مهمترین مرحله به نظر اینجانب بیان مسئله است . امیدوارم که اینجانب رو با نظرات ارزنده تان راهنمایی کنید امید است که در تمام مراحل زندگی تان سربلند و پایدار باشید
باتشکر

با سلام
انشاله در اولین فرصت پستی در این خصوص خواهم نوشت.
ممنون از توصیه شما
سارا کشکر
نقل قول
 
 
+1 #1 آگاه ۱۳۹۳-۰۷-۲۷ ۱۲:۵۹
مسأله یا مسئله؟
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی