دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

نوشتن گام به گام یک پروپوزال (3)

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 21
بدخوب 

 

نوشتن گام به گام یک پروپوزال (3)

گام سوم در نوشتن پروپوزال نگارش مقدمه است. البته لازم به ذکر است که در فرمت پروپوزال بعضی دانشگاهها مقدمه  حذف شده است اما واقعیت این است که بخش مقدمه در یک پروپوزال بسیار اهمیت دارد. چون زمینه لازم برای ورود به بحث اصلی را فراهم می کند. در مثال قبلی در خصوص قانع کردن پدرتان برای خرید دوچرخه که در پستهای پیش به آن اشاره شد، در واقع اگر بدون مقدمه بحث را شروع کنید حتما جواب ناگهانی که از پدرتان می شنوید، اوضاع را برایتان حسابی نامساعد می سازد، چون ذهن پدر را آماده نکرده اید، ممکن است پاسخ ایشان به سؤال شما این باشد که : « واجب تر از دوچرخه هم داریم که بخوایم پول براش خرج کنیم » یا « دوچرخه می خوای چکار؟ مثل بقیه با اتوبوس برو» « یا بچسب به درس و مشقت و این فکرها رو بذار کنار» .... خوب پس می بینید که مقدمه لازم است!

برای نوشتن مقدمه شما آزادید که چه مطالبی بنویسید ولی توجه کنید که مطالب شما باید زمینه ساز بحث اصلی باشد. می توانید از وضعیت دنیا و کشور خودمان در خصوص متغیر مورد نظرتان صحبت کنید، می توانید از تئوریها مدد بگیرید، می توانید از سوانح و اتفاقات استفاده کنید، .... اما هرچه می نویسید حتما باید منبع موثق داشته باشد و ارجاع دهی به آن ضروری است و ضمنا همانطور که گفتم مطالبتان باید به موضوع اصلی مرتبط باشد.

برگردیم به مثال قبلی یعنی مسابقات ورزشی در خوابگاه. مقدمه پروپوزال شما در این زمینه می تواند در خصوص معرفی زندگی خوابگاهی و مفهوم بهبود زندگی خوابگاهی، بخشنامه های مرتبط، و قوانین مربوطه باشد و در ادامه به اثرات ورزش بر سلامت و بهبود زندگی فردی و جمعی پرداخته و اشاره ای هم به ورزش در محیط دانشگاه و خوابگاه نمایید و حتی اگر می خواهید از مدلهای موجود استفاده کنید، مدل را هم در این بخش معرفی کنید و در ادامه با یک جمله ، ارتباطی مقدمه را به بقیه مطالب موجود در پروپوزال وصل کنید.

گام چهارم، نوشتن بیان مسئله تحقیق است. مسئله ای که در اولین گام برای شما بروز کرد و باعث شد تا شما بخواهید برای حل آن پروپوزال بنویسید و تحقیقتان را انجام دهید. برای اطلاعات بیشتر به پستهای  قبلی که در این خصوص نوشته ام با عنوان «  هر پژوهشی ابتدا با مسئله شروع می شود» و « تحدید مسئله تحقیق» مراجعه کنید.

اما به هرحال برای نوشتن بخش بیان مسئله علاوه بر اینکه مسئله اتان را باید بنویسید، مطالب دیگری را هم باید اضافه کنید که نیاز به ملاحظات زیر دارد:

1- محقق، لازم است دلایل و شواهدي را بنویسید که نشان دهنده وجود معضل يا مشكلي در جامعه است.

2- محقق بايد مشكل مورد نظر خود را بيان كند و ابعاد مختلف آن را خوب توضیح دهد.

3-  محقق بايد نشان دهد که قصد او از انجام تحقیق چیست؟ کدام متغیرها را قصد دارد مطالعه کند

نحوه ي مطالعه متغیرها ( اثر، رابطه یا ...) چگونه است.

4- پژوهشگر در پایان بهتر است محدوده زمانی و قلمرو زمانی تحقیق را هم مشخص کند.

بطورکلی مسئله تحقیق باید مشکل را مطرح کند، ابعاد آن را بطور مستند نشان دهد، متغیرها را توضیح دهد، نحوه بررسی آنها را روشن نموده و محدوده مکانی و زمانی تحقیق را تعیین نماید.

 

برای پیگیری گامهای بعدی، به پستهای بعدی مراجعه کنید.

نظرات   

 
+1 #3 پگاه سرکوهی ۱۳۹۴-۰۲-۱۱ ۱۸:۰۱
توضیحات بسیار کاربردی و قابل فهم. ابهامات ذهنی ام برطرف شد ، سپاسگزار از زحمات فراوان شما.
نقل قول
 
 
+2 #2 مرادی ۱۳۹۳-۰۸-۱۸ ۱۱:۳۸
با سلام و تشکر ،توضیحات کاملا واضح و پر بار است مخصوصا مثالها خیلی کمک میکنند ،بسیار عالیست
نقل قول
 
 
+2 #1 Najafian ۱۳۹۳-۰۸-۱۵ ۲۱:۵۳
استاد فرهیخته ام
هر گامی را که می خوانم همراه باکلی دعای خیر برای شماست.دوروز است که تمام سایتها را برای پروپوزال نویسی میگردم (دقیقا از صبح تا شب) ولی چیزی دستگیرم نمیشود چون کلی گویی شده است،در حال حاضر خیلی خوشحالم چون قدم به قدم با گفته های شما پیش میروم و کابوس ناتوانی ام در پروپوزال نویسی رو به پایان است.
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی