دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

نوشتن گام به گام یک پروپوزال (2)

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 14
بدخوب 

نوشتن گام به گام یک پروپوزال (2)

گام اول در نوشتن هر پروپوزال وجود یک مسئله است. اگر مسئله نداشته باشید دلیلی برای انجام تحقیق و در نتیجه نوشتن پروپوزال نیست. پروپوزال برای این است که شما به مسئولین گروهتان بگویید که مسئله ای دارم و برای حل آن به این شکل می خواهم اقدام کنم. خیالتان را راحت کنم پروپوزالی که بدون وجود مسئله نوشته شود، اصلا پروپوزال نیست و حتما مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت. برای روشن شدن موضوع مثالی می زنم:

اگر شما دانشجوی ساکن خوابگاه باشید که  هر هفته در آن مسابقه ورزشی برگزار می شود و  در مدت برگزاری تمام خوابگاه در حال فعالیت و مسابقه و سروصدا است، شاید با خودتان فکر کنید که « واقعا این مسابقات به چه درد می خورد که دائما در خوابگاه برگزار می شود؟» حال کاری به این نداریم که شما به این مسابقات علاقمندید یا نه و یا اصولا این مسابقات شما را کلافه کرده یا نه ، ولی به هرحال الان مسئله شما مشخص است و اگر بخواهید آن را در پروپوزال بنویسید باید جمله خودتان را که عبارتست از اینکه این مسابقات به چه درد می خورد؟ را کمی تغییر دهید و با جمله بندی و صورت بندی آکادمیک تری بنویسد و مثلا اینطور بنویسید: « مسابقات و جشنواره های ورزشی خوابگاه تا چه حد بر بهبود زندگی دانشجویان در خوابگاه نقش دارد؟» که در واقع به معنای این است که مسابقات  در خوابگاه به چه درد می خورد ؟

گام دوم نوشتن عنوان و موضوع است. وقتی مسئله شما مشخص شد حالا می توانید موضوعتان را بنویسید. برای نوشتن موضوع باید دقت کنید که :

1. 1. موضوع بطور روشن نشان دهد که شما به دنبال چه چیزی هستید پس ساده و بدون پیچیدگی بنویسید.

2. کوتاه ولی مفید بنویسید.  در روش APA موضوع شما حداکثر می تواند 12 کلمه باشد ولی گاه دانشگاهها  برحسب متغیرهایی که انتخاب می کنید و اهمیت آنها در نحقیقتان، ین 15 تا 20 کلمه را هم می پذیرند.

3. بهتر است در عنوان تحقيق متغير هاي مستقل و وابسته آورده شود.

خوب حالا به مثال خودمان برگردیم. مسئله ما این بود: « مسابقات و جشنواره های ورزشی خوابگاه تا چه حد بر بهبود زندگی دانشجویان در خوابگاه نقش دارد؟» حالا برای تبدیل آن به عنوان تحقیق اینطور می نویسیم: « نقش مسابقات و جشنواره های ورزشی خوابگاه بر بهبود زندگی دانشجویان خوابگاهی »

موضوع کاملا روشن است و آوردن کلمه نقش در ابتدای عنوان، نشان دهنده این مطلب است که محقق در پی بررسی رابطه مسابقات با بهبود زندگی دانشجویان است. تعداد کلمات عنوان 11 کلمه است و ضمنا متغیر مستقل که مسابقات است و متغیر وایسته که بهبود زندگی دانشجویان خوابگاهی است نیز کاملا مشخص است. پس عنوان ما از شرایط لازم برخوردار است. گاه لازم است که در انتخاب عنوان جامعه و قلمروی تحقیق آورده شود. برای توضیح بیشتر به پست قبلی که در این سایت نوشته ام با عنوان :  « نحوه نوشتن عنوان تحقیق » مراجعه کنید.

برای ادامه مطلب به پستهای بعدی مراجعه کنید.


نظرات   

 
0 #6 بهمن عبداله پور ازاد ۱۳۹۶-۱۰-۱۵ ۱۹:۳۹
تحلیل نظامهای انتخاباتی پارلمانی با توجه به مدلهای دموکراسی با تاکید بر انتخابات در قوه مقننه ایران
نقل قول
 
 
0 #5 smohammadf ۱۳۹۶-۰۱-۰۲ ۲۲:۱۱
باسلام و تبریک سال نو
تفاوت مقدمه پروپوزال با مقدمه مقاله چیست؟
ممنون
نقل قول
 
 
0 #4 ‌ali ۱۳۹۵-۰۸-۰۶ ۱۱:۳۱
مهم نگاه به ذات توضیحات مساله هست نه املا
نقل قول
 
 
+2 #3 حامد گرگانی ۱۳۹۵-۰۳-۲۸ ۱۴:۰۲
خیلی خوب توضیح دادین راحت دارم انجام میدم کاراشو
مرسی دکتر
نقل قول
 
 
+1 #2 Najafian ۱۳۹۳-۰۸-۱۵ ۲۱:۳۲
قطعا مسئله.......... ............... ...............
نقل قول
 
 
+1 #1 آگاه ۱۳۹۳-۰۷-۲۷ ۱۳:۰۷
مسئله یا مسأله؟
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی