دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

نوشتن گام به گام یک پروپوزال (1)

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 33
بدخوب 

نوشتن گام به گام یک پروپوزال (1)

یکی از مشکلات همیشگی دانشجویان نوشتن یک پروپوزال و ارائه آن به گروه مربوطه و اخذ مجوز شروع به کار یک پایان نامه یا رساله است. مراجعه دائمی دانشجویان به اینجانب و نیاز آنها به راهنمایی در این زمینه، موجب شد تا در اینجا، نحوه تنظیم یک پروپوزال را با زبانی ساده و به اختصار توضیح دهم. امیدوارم مفید واقع شود.

1. پروپوزال چیست؟

به زبان ساده، پروپوزال یعنی یک پیشنهاد که در قالب یک طرح مکتوب به مسئولین مربوطه ارائه می شود تا آنها با مطالعه طرح شما تصمیم بگیرند که آیا طرح مورد نظر ارزش و یا امکان اجرا دارد یا نه. پس لازم است طرح شما آنقدر خوب نوشته شود که خواننده را قانع کند که طرح باارزش و قابل اجراست.  خوب حالا فکر کنید و به این سؤال من پاسخ دهید اگر طرحی داشته باشید که به ارزشمند بودن و قابل اجرا بودن آن اعتقاد دارید، چطور آن را ارائه می کنید؟ نه اشتباه نکنید، سؤال سختی از شما نپرسیدم. در واقع پروپوزالها همیشه در متن زندگی شخصی ما وجود دارند، ولی نام آن را به عنوان پروپوزال نمی شناسیم . ولی به خوبی از آن استفاده می کنیم. مثلا وقتی می خواهید از پدرتان پولی بگیرید تا یک دوچرخه بخرید، این طرح را چگونه مطرح می کنید؟ مطمئنا طرحهای موفقی در ذهنتان شکل می گیرد تا هر طور شده پدر را قانع کنید و دوچرخه را بخرید ! مسلما با بیان مشکلات خودتان برای رفت و آمد به اینجا و آنجا مفدمه چینی می کنید( مقدمه طرح)، بعد، از فواید دوچرخه و اثرات آن بر رفع مشکلات رفت و آمد افراد و البته خودتان صحبت می کنید ( اهمیت و ضرورت انجام طرح)، بعد به این می رسید که آیا پدرتان موافق خرید دوچرخه برای شما هست یا نه؟ ( مسئله طرح) و بعد با خود می اندشید که اگر پدر موافقت نکرد چه باید بکنید (فرضیه و تحلیل داده ها) و در نهایت اگر بخواهید که تمام تلاشهای شما  به نتیجه مهمی برسد می توانید از کوششهای مشابهی که دوستانتان برای کسب رضایت پدرشان و در نهایت خرید دوچرخه داشته اند، استفاده کنید و یا برای خودتان روشهای مختلفی طرحریزی و اجرا  کنید که حاصل آن می تواند تعیین کننده  پاسخ مسئله شما باشد (روش تحقیق، پیشینه و روش اجرا ).

تمام بخشهای مربوط به مثال بالا در یک پروپوزال گنجانده می شود و باید آنقدر خوب و قانع کننده باشد تا خواننده برای موافقت با آن قانع شده  و اجرای آن را مورد نیاز بداند.

در ادامه به بخشهای مختلف یک پروپوزال می پردازم. برای ادامه مطلب به پستهای بعدی مراجعه کنید.نظرات   

 
0 #12 آسا ۱۳۹۶-۰۹-۱۶ ۱۴:۳۵
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت خانم دکتر اگر مرا در نوشتن مراحل پروپوزال و پایانامه ارشد راهنمایی کنید ممنون میشم قبلا هیچ کار تحقیقاتی انجام ندادم با سپاس
نقل قول
 
 
0 #11 رضا جلالیان حقیقت ۱۳۹۶-۰۹-۱۵ ۰۸:۳۴
استاد عالی و راهگشا بود.این که وقت گذاشتید و این مطالب را منتشر کردید قابل تقدیر است
نقل قول
 
 
0 #10 سعیدی ۱۳۹۶-۰۸-۱۵ ۰۷:۲۱
سلام وعرض ادب خدمت سرکارخانم دکترساراکشکر ، من دانشجوی ارشدبازاریابی هستم خواستم بدین طریق ازبابت مطالبی که دروب سایتتان گذاشتیدکه افرادی همچون من که حتی دانشجوی شمانیستیم بتوانندازآنهااس تفاده کنندتشکری کرده باشم .برایتان آرزوی موفقیت می کنم وپاینده باشید
نقل قول
 
 
+1 #9 Hosein .b ۱۳۹۶-۰۴-۰۲ ۱۹:۳۳
جامع، کافی و خلاقانه
نقل قول
 
 
0 #8 محمدndj ۱۳۹۶-۰۱-۱۶ ۱۷:۲۱
سلام ممنونم خانم دکتر بسیار عالی نوشتید بسیار هم کارگشاست
نقل قول
 
 
+1 #7 نگار ۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۸:۲۶
عالی نوشتین..افرین به ذهنتون
نقل قول
 
 
+1 #6 khademi ۱۳۹۵-۰۷-۲۳ ۲۱:۵۷
سلام خانم دکتر مثال زیبایی بود ، لطفا مرا در نگارش پروپوزال راهنمایی فرمایید.
نقل قول
 
 
+2 #5 majid_es ۱۳۹۵-۰۴-۲۹ ۱۵:۲۵
با سلام خدمت استاد .اگرلطف کنید ومرا درنوشتن پایان نامه ارشد راهنمایی کنید ممنون میشم .با سپاس
نقل قول
 
 
+2 #4 حامد گرگانی ۱۳۹۵-۰۳-۲۸ ۱۳:۴۱
دکتر کارت درسته
نقل قول
 
 
+2 #3 morvaridi ۱۳۹۴-۱۲-۱۲ ۱۸:۳۵
خیلی خوب بود استاد متشکرم
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی