دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

سفرنامه – اینجا فرانسه است ایران در پایتخت فرانسه!

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 2
بدخوب 

سفرنامه – اینجا فرانسه است

ایران در پایتخت فرانسه!

امروز هم تصمیم دارم شما را با یکی دیگه از عجایب شهر پاریس آشنا کنم. امروز صیح، ساعت 8 بعد از صرف صبحانه عازم موزه لور شدم. از در شمالی موزه وارد حیاط یزرگی شدم که دورتادورش ساختمان قدیمی قصر قرار داشت که الان تبدیل به موزه معروف لور شده. وسط این حیاط یه حوض بزرگ با چندین فواره آب قرار داشت، توریستها از درهای مختلف قصر وارد می شدن و یه چند نفری هم روی نیمکتهای سنگی این حیاط به خواب عمیق فرو رفته بودن و شاید تو این قصر خواب پادشاه هفتم را می دیدن ! چون تو این هوای سرد و بارونی نمی دونم چطور خوابشون برده بود! از این حیاط وارد حیاط بعدی قصر شدم، همون حیاطی که پیرامید معروف لور درش قرار گرفته.


روبروی این پیرامید چند ردیف سکوی سنگی گذاشتن که توریستهای زیادی نوبتی می رن روش وای می ایستن و دستهاشونو به سمت جلو میارن و عکس می گیرن! صحنه خنده داریه چون هرکی می ره اون بالا با دستهاش شکلهای عجیب و غریب می سازه ! می پرسید چرا؟ جوابش تو عکسهای زیر معلومه !


خوب بعدش ایستادن تو یک صف طولانی و انتظاری حدود سه ساعت فقط برای ورود به موزه و خرید بلیط !


بعد از ورود به موزه مستقیم به بخش آثار تاریخی ایران رفتم و از دیدن نام ایران بر روی تابلو احساس غرور کردم و این در حالی بود که نام بسیاری از کشورها بطور جدا بر هیچ تابلویی نوشته نشده بود و آثار آنها بطور مشترک در تالارهایی مثلا تحت عنوان کشورهای عربی، بر روی ورودی تالارها ثبت شده بود.


تالار مربوط به آثار ایران از دوره مادها و آکدیان و سامانیان.... تا هخامنشیان در چندین تالار بزرگ قرار داده شده بود. یعنی بخش بزرگی از موزه به ایران اختصاص داشت و توریستهای زیادی از کشورهای مختلف دنیا برای دیدن آثار تاریخی ایران در تالارها حضور داشتند.

آثار موجود در این تالار واقعا تعجب برانگیز است. مجسمه ها، سنگ نوشته ها، ظروق سفالی و فلزی، تابوتها، ابریقها، زیورآلات،.....و بسیاری دیگر از آثار تازیخی ایران قدیم همه در داخل ویترینهای شیشه ای و یا روی دیوارها و کف زمین قرار داشت. باور کردنی نیست که این آثار چطور از ایران به این کشور انتقال پیدا کرده !!! خیلی از این آثار در کشورمان وجود ندارد ! حتی در تخت جمشید در شهر شیراز آثاری به این زیبایی و با کمترین شکستگی و فرسایش پیدا نمی شود !

واقعا این آثار در فرانسه چه می کند؟ یعنی خودمان نمی توانستیم در موزه هایمان از این آثار استفاده کنیم تا هم جذب توریست داشته باشیم و درآمدزایی کنیم و هم به تاریخمان بنازیم؟

اما واقعیت این است که وقتی دقت و توجه این خارجیها را در حفظ آثارمان دیدم ، نتیجه گرفتم که اگر این آثار در کشور ما نیست حداقل خیالمان راحت است که از آنها به خوبی نگهداری می شود و هنوز می توانیم به تاریخمان بنازیم و شاید اگر این آثار در ایران بود به این خوبی مراقبت نمی شد. یادم می آید چند سال پیش دیوارهای تخت جمشید محل یادگاری نوشتن جوانان شده بود و مسئولین در پی راه حلی بودند که مانع از نوشتن جملات یادگاری بر آثار تاریخی شوند. هرچند امروز وضعمان از این نظر بهتر شده ولی هنوز مدیریت جذب توریست در کشورمان به شدت ضعف دارد.


در این موزه سری هم به تالار آثار مصر باستان و کشورهای عربی زدم و بعد از آن وارد تالار مجسمه های معروف جهان شدم و در بین آنها مجسمه سرباز ماراتن، اثر ژان پی یر کورتوت توجه مرا جلب کرد. این سرباز در زمانی که جنگ بین ایرانیان و یونانیان ( نمی دانم در چه سالی ولی حدود 500 سال قبل از میلاد مسیح بوده) اتفاق افتاد و ایران در این جنگ شکست خورد، این سرباز از شهر ماراتن مسافتی حدود 44 کیلومتر را برای رساندن خبر پیروزی کشورش بر ایرانیان، دوید و وقتی به آنجا رسید مشت خود را گره کرد و به آتنی ها خبر پیروزی کشورش را داد و از فرط خستگی در همانجا درگذشت و از دنیا رفت. گفته می شود دوی ماراتن از همان زمان آغاز شده است.


 

نظرات   

 
0 #2 دکتر اسماعیلی ۱۳۹۴-۰۵-۲۶ ۱۵:۰۰
سلام
وبلاگ خیلی خوبی شده
لینک و از مطالب شما در سایت زیر قرار دادم
www.shazandi.ir
بازدید کنید

اگر دوست داشتی لینک را در سایت خود بزارید
نقل قول
 
 
0 #1 Elham Najafian ۱۳۹۳-۰۷-۲۷ ۲۰:۰۷
عالی بود،ممنون
دفعه بعد من را هم ببرید
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی