دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

سفرنامه – اینجا فرانسه است! پاریس ، شباهتها و تفاوتهای آن با تهران !

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 

سفرنامه – اینجا فرانسه است!

پاریس، شباهتها و تفاوتهای آن با تهران !

وقتی وارد مرکز شهر پاریس می شوید، انگار در میادین شلوغ تهران هستید !!! تو این شهر از  نظم و انضباط در رانندگی خبری نیست. چراغ سبز و عابر پیاده و تابلوهای راهنمایی رانندگی واسه مردم پاریس اصلا معنا نداره ! به همین دلیل واسه ما ایرانیها زندگی تو پاریس می تونه خیلی راحت باشه!!!! همه جا شلوغ و پر رفت و آمد، انسانهایی از تمام دنیا اونجا جمعند! یه نظر میاد تعداد سیاه پوستان در این شهر از فرانسویها خیلی بیشتره، بعد از نژاد آفریقایی هندیها و ترکها هستند که تو این شهر رکورد جمعیت خارجیها را شکوندن! این سه گروه تو این شهر دیگه صاحبخونه شدن و بقیه شهر هم پر از خارجیه، از هرجای این دنیا که فکر کنید اونجا جمعند، عراق، ایران، چین، ژاپن، آمریکا، .... . و تا دلتون بخواد این هندیها یاد گرفتن چطور کلاه رو سرتون یذارن و صداتون هم درنیاد! باورتون می شه یه نقشه شهر را به من 7 یورو فروختن !!!! یعنی یه نقشه یه صفحه ای واسه من نزدیک به 33000 تومان تموم شد !

از نکات جالب توجه در این شهر اینه که اینجا هم مردم مثل آلمان هرجا گیرشون بیاد می دوند و ورزش می کنند و حتی وسط خیابونهای شلوغ می تونید آدمهایی را ببینید که دارند می دوند.


تو این شهر در هر خیابانی ایستگاه دوچرخه هست که می شه با انداختن سکه در دستگاه مربوطه یکی از دوچرخه ها رو بردارید و تا هرجای شهر که خواستید ببریدش و بعد در یک ایستگاه دیگه هر ایستگاهی که دلتون بخواد دوچرخه را رها کنید.


در فرانسه از دوچرخه استفاده دیگه ای هم می شه. یکی از وسایل نقلیه عمومی تو این شهر دوچرخه هاییه که یه اتاق روش گذاشتن و راننده های خانم و آقا وظیفه راندن آن را بر عهده دارند و یک یا دو مسافر تو کابین دوچرخه می نشینند و مناظر اطراف را می بینند.


اینجا هم خیابان شانزه لیزه معروفه، یه خیابونه خیلی طولانی که همه تو این خیابون فقط پیاده روی می کنند و به بهانه دیدن ویترین مغازه ها که معروفترین مارکهای دنیا رو سردرشونه، فقط راه می رن و راه می رن !


تو این شهر حتی یه پارک پیدا نمی کنید که محل رفت و آمدش آسفالت باشه یا حتی چمن کاری شده باشه. کف زمین همه پارکها خاکیه !!!! وحتی هیچکدوم از پارکها دستگاه بدنسازی نداره. باورتون می شه که یه پارکی را ببینید که توش دستگاه بدنسازی پارکی نداشته باشه؟ جالبه که تو آلمان و بلژیک و هلند هم به ندرت پارکی را می تونید پیدا کنید که دستگاه بدنسازی داشته باشه! خوب دیگه این یکی از فرقهای مهم پارکهای ایران با اروپاست.

و این هم بازی معروف بولز ( یا همون تیله بازی قدیمی خودمون) تو یکی از همین پارکهای خاکی شهر پاریس !

پاریس با 105 کیلومتر مربع حدود 45 میلیون نفر بازدید کننده بطور سالانه داره و موزه ها، پارک ها و ساختمان های تاریخی زیادی در پاریس وجود داره. جالبه بدونید سازمان مشهور یونسکو هم در پاریس مستقره .

حال به نظر شما یه شهری مثل تهران با 705 کیلومتر مریع مساحت و با آثار تاریخی و گردشگری بسیار چرا نتونسته تا امروز در جذب توریستهای خارجی موفق باشه؟ طبق اظهارات آقای مسعود سلطانی فر معاون محترم رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری «در سال ۹۱ تعداد ورود گردشگر به کشور ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر عنوان شده است در حالی که تعداد توریست واقعی یک میلیون نفر بوده و بقیه این آمار مربوط به ترددهای مرزی بوده است. تعداد مسافران خارج شده از ایران که برای گردش و تفریح به کشورهای دیگر سفر کرده اند، ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بوده اند. در خوش بینانه ترین وضعیت می توان گفت درآمد ارزی حاصل از گردشگر ورودی به ایران ۳ تا ۴ میلیارد دلار بوده است، اما خروج از ایران بین ۸ تا ۱۰ میلیارد دلار بوده که نشان دهنده یک تراز منفی است». یعنی ایرانیها بیشتر به کشورهای خارجی میهمانی می رن و کمتر میزبان توریستهای خارجیند !!!

خوب به نظر میاد تو کشور خیلی کار نیمه تموم داریم که باید به فکرشون باشیم و مسلما کسی بهتر از شما تحصیلکرده های دانشگاهی نمی تونه تو این مسیر موفق باشه، فقط یه اراده فولادی می خواد و صبر زیاد و انشاله حمایت مسئولین تا جوونای کشورمون واسه رفتن و اقامت به خارج تو زحمت نیفتن.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی