دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

سفرنامه – اینجا آلمان است ، در آلمان ورزش قهرمانی کاری با مدارس ندارد !

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 3
بدخوب 

سفرنامه – اینجا آلمان است

در آلمان ورزش قهرمانی کاری با مدارس ندارد !

برنامه ورزش و تربیت بدنی در مدارس آلمان فقط در قالب کلاس درس تربیت بدنی و ورزش و همچنین فعالیتهای فوق برنامه در جریان است و ورزش قهرمانی کاری به کار مدارس ندارد و به قول تعدادی از معلمان ، مدرسه جای درس است و باید از هیاهوی ورزش قهرمانی به دور باشد.

اما این یه آن معنا نیست که ورزش قهرمانی در کشور آلمان برای کودکان و نوجوانان ممنوع شده است؛ بلکه مدارس احازه نمی دهند محیط آموزش آنها با رقابتهای قهرمانی تأثیر بپذیرد. در عوض باشگاههای ورزشی متعددی که در سطح شهرها فعال هستند، اقدام به تشکیل تیم و جذب نوجوانان بااستعداد ورزشی می کنند و حتی برخی باشگاهها برای حفظ این نوجوانان با استعداد و ورزشکار با آنها قرارداد می بندند. پس در این کشور حضور در ورزش قهرمانی تابع میل فردی و علاقه خانواده به حضور کودکان در ورزش قهرمانی است.

از روز گذشته شهر کلن میزبان برگزاری مسابقات جام فوتبال کودکان زیر 9 سال غرب آلمان(Geissbock ) است. ورزشگاه بزرگ شهر کلن که محل تمرین تیم فوتبال کلن و برگزاری بسیاری از مسابقات فوتبال اروپاست، حالا میزبان مسابقات باشگاههای فوتبال غرب آلمان است. به هر طرف نگاه می کنید کودکان سنین مختلف با لباسهای ورزشی حضور دارند و نام باشگاهشان بر روی لباسشان درج شده است ( نه نام مدرسه اشان !) زمین های چمن این ورزشگاه همگی در اختیار کودکان است( من نمی دانم این ورزشگاه چند زمین چمن دارد، اما شاهد بودم که چهار زمین چمن طبیعی و بزرگ همه در اختیار کودکان بود) .

 

پارکینگها پر از اتومبیل خانواده کودکان ورزشکار بود. پیدا کردن جای خالی تقریبا غیرممکن بود. بطوری که مردم در کنار جاده منتهی به ورزشگاه که پارک کردن اتومبیل ممنوع بود، اتومبیل های خود را پارک کرده بودند ( ظاهرا پلیسها هم امروز چشمشان را به این خلاف بزرگ بسته بودند).

پدرها و مادرها دورتادور زمینهای چمن مشتاقانه رقابت کودکانشان را تماشا می کردند و اصلا تمام کار و زندگی خودشان را در دو روز آخر هفته کنار گذاشته بودند و از شهرهای دور و نزدیک به این ورزشگاه آمده بودند تا ببینند بچه های 7 تا 9 ساله اشان چه گلی به سرشان می زند.

نکته جالب اینکه دختران و پسران می توانستند در یک تیم در مسابقات شرکت کنند و کسی بهشون انگ جنس ضعیف را نچسبونه !!!! دختر سیاه پوستی که در عکس زیر می بینید اسمش کوندالیزاست و فقط  8 ساله اشه و ستاره تیم خودشه. وقتی توپ زیر پاش قرار می گرفت هیچ پسری به گردش نمی رسید. تو یه مسابقه که من شاهدش بودم چهارتا گل واسه تیمش زد !!!!

یک نکته جالب دیگه اینکه داوران مسابقات همگی از دختران و پسران نوجوان و جوان تشکیل شده بودند که کارشون را خیلی خوب بلد بودند و مقررات را به خوبی اجرا می کردند.

هر مسابقه 20 دقیقه بود و نکته خیلی خیلی جالب اینکه هر وقت یه تیم مسابقه داشت پدر و مادرها دم حصار زمین، بازی را تماشا می کردند و وقتی بازی تموم می شد؛ می رفتن عقب تا مادر و پدرهای تیمهای بعدی که نوبت مسابقه اشون بود، بیان و دم حصار زمین، بازی را تماشا کنند و این نظم تا پایان بازی ادامه داشت.

همزمان با برگزاری مسابقات، در اطراف زمینهای مسابقه خیلی خبرها بود. زمینهای تمرینی سپک تاکرا و گل کوچک و موج سواری و نشانه روی با توپ و فوتبال دستی و ... برای کودکان تماشاچی یا ورزشکارانی که مسابقه اشون تموم شده بود، فعال بود. انجمن حمایت از سرطان کودکان آلمان و نمایشگاه های ورزشی و غرفه های نوشیدنی و ساندویچ هم بازارشون گرم بود. تازه یکی از ورزشکاران تیم ملی آلمان هم در محل حضور داشت و بچه ها صف کشیده بودند تا ازش امضا بگیرن !!!


نظرات   

 
+1 #1 forough ۱۳۹۳-۰۶-۰۴ ۲۳:۰۵
باسلام واحترام
سرکارخانم دکترکشکر
شماواقعادرنوشتن سفرنامه توانمندهستیدخدا قوت .من همیشه باتوجه به مشغله کاری فراوان بازهم هرشب به سایت شماسرمی زنم ومطالب سفرنامه رادنبال میکنم وازمطالب مفید وبه روزتون استفاده میکنم .شادوسلامت باشید
کارشناسی ارشد مدیریت ورزشی
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی