دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

سفرنامه – اینجا آلمان است یک جلسه هاکی

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 2
بدخوب 

سفرنامه – اینجا آلمان است

یک جلسه هاکی

امروز به khtc hocky محل آموزش هاکی در شهر کلن سری زدم. از در ورودی مرکز که وارد شدم، بچه های قد و نیم قد با موهای طلایی را دیدم که جلوتر از پدر و مادرهاشون می دویدن داخل مرکز در حالیکه یه کوله پشتی که تو هر کدومش سر یه چوب راکت معلوم بود، رو پشتشون بود.

دنبالشون رفتم تا رسیدیم به یه زمین چمن بزرگ با چمن طبیعی که در کنارش یه زمین بزرگتر با چمن مصنوعی وجود داشت. رختکن گوشه زمین چمن طبیعی بود و بچه ها بدون کمک والدین به داخل رختکن می رفتن و کیفشونو رو چوبرختهایی که به اندازه قد خودشون رو دیوار نصب شده بود، آویزون می کردن و چوب هاکی خودشونو برمی داشتن و محافظ دندونهاشونو از تو جعبه اش در می آوردنو می ذاشتن تو دهنشونو، به دو به سمت کلاسشون می دویدن. تو این فاصله والدینشون یا کنار نرده های زمین جایگیری می کردن و یا رو نیمکتهایی که واسه استراحت والدین در کنار زمین چمن قرار داده شده بود، می نشستند تا کلاس بچه ها تموم بشه. بچه ها ضمن حرکت به سمت کلاسهاشون، هر کدوم یک کاور از روی زمین (در محلی که کاورهای رنگ و به رنگ گذاشته شده بود) برمی داشتن و بدون کمک والدین می پوشیدن بعد وارد زمین می شدن.

زمین چمن مصنوعی مخصوص بچه های زیر 6 سال بود و چهار کلاس در آن برگزار شده بود و زمین چمن طبیعی مختص بدنسازی بچه های 7 تا 8 سال بود تا بعد از تمام شدن کلاس بچه های زیر 6 سال وارد زمین چمن مصنوعی شوند. خلاصه تمام این فضای بزرگ پر از بچه های کوچیگ و بزرگ بود که همه در حال ورزش بودن. در زیر اتفاقات هر کلاس را که در مدیریت کلاس کودکان اهمیت بسیار دارد و شاید بعضی از آنها برای ما در ایران کاربرد داشته باشد، توضیح می دهم:

کلاس یچه های 3 تا 4 سال. همه چوب هاکی به دست و منتظر راهنمایی مربیان در صف ایستاده اند. همانطور که می بینید مربیان حداکثر 14 سال دارند و خودشان نوجوانان دانش آموز هستند که تحت نظر سر مربی که یک خانم مجرب دارای سابقه عضویت در تیم ملی هاکی آلمان است، بچه ها را راهنمایی می کنند. این یعنی نوجوانان را با دادن مسئولیت آموزش می دهند که هم آنچه می دانند را آموزش دهند و هم یا تجربه آموزش ورزش در آینده مربی مجربی شوند.

کلاس بچه های پنج ساله که قبل از شروع بازی توسط مربیان نوجوان مشغول انجام تمرینات بدنسازی هستند. همانطور که می بینید این تمرینات به اندازه کافی دشوار است ولی جالب است که کودکان از آن فرار نمی کنند.

بچه های شش ساله که بعد از انجام بدنسازی شروع به تمرینات و بازی می کنند. بچه ها موظفند همه توپها را از اطراف زمین جمع کنند و برای تمرین آماده کنند و حتی بعد از پایان بازی تمام وسایل را از روی زمین جمع آوری و در محل مخصوص قرار دهند و حتی دروازه هاکی را این بچه ها باید به کنار زمین منتقل کنند هرچند که این دروازه در زمان جابجایی چند دفعه روی زمین سقوط کرد و این کودکان با زحمت زیاد و بدون کمک مربیان دروازه را به کناره زمین منتقل کردند. همه اینها یعنی اینکه بچه ها از اول تا آخر کلاس باید احساس مسئولیت کنند و در برگزاری کلاس همکاری داشته باشند و نظم و انضباط را یادبگیرند.

و این هم تمرینات خیلی خیلی سخت بدنسازی برای بجه های 7 تا 8 ساله. باورتون نمی شه که این بچه ها در مدت 45 دقیقه به سختی تمرین کردند و اصلا استراحت نکردند و چه تمرینات سختی هم انجام دادند و بعد تازه وارد زمین هاکی شدند که بازی کنند.

 

 

نظرات   

 
0 #2 sara ۱۳۹۳-۰۸-۰۹ ۲۱:۱۵
جالب بود این سبک هدایت بچه ها ، مخصوصا برای اینده شون
با تشکر از شما بابت اطلاعات و عکسها
نقل قول
 
 
0 #1 ای جان ۱۳۹۳-۰۶-۰۳ ۲۰:۴۸
سلام
از شما پرسیدم آلمان هستید/؟
می خوام کاری واسم بکنید

?
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی