دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

سفرنامه – اینجا آلمان است ! روز اول مدرسه در آلمان

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 3
بدخوب 

سفرنامه – اینجا آلمان است !

روز اول مدرسه در آلمان

اولین روز مدرسه برای همه ما یادآور خاطرات مهمیه! اضطرابها، ترسها، جدائیها، .... و بزرگ شدن ها ! یادمه یک هفته قبل از روزی که می خواستم وارد کلاس اول دبستان بشم یه عالمه نگرانی داشتم، از این که از مادر و پدرم جدا بشم و از اینکه نمی دونستم تو مدرسه باید منتظر چه اتفاقاتی باشم و یا از فکر اینکه چی قراره به سرم بیاد، روز و شب نداشتم. خلاصه روز اول مدرسه شد و مادرم دستمو گرفت و منو برد مدرسه و گذاشت تو حیاط مدرسه و از همونجا خودشو راه ندادن تو و درِ بزرگ مدرسه هم به روی مادرم بسته شد و من موندم و یه دنیای جدید که هر طرفش نگاه می کردی یه چند تا بچه به شدت گریه می کردن... فقط تصورشو بکنید که بچه ای تو سن من می تونست چه حسی داشته باشه.... تو یه دنیای جدید، خشک و رسمی و به دور از خانواده....  با درهای بزرگی که همیشه بسته بود!

اما این روزها بچه ها سروری می کنند و به جای اونا از یکی دو ماه جلوتر این پدرها و مادرهاشون هستن که برای انتخاب مدرسه و پرداخت هزینه هاش و گرفتن سرویس رفت و آمد و .... به شدت دچار اضطرابند !!!! ولی باز با همه اینها بچه ها هم اضطراب دارن و واسه رفع اضطرابشون باید یه کاری کرد و این اضطراب را مدیریت کرد.

این چند روزی که اومدم سفر ، شاهد اتفاقات جالبی هستم که دلم می خواد شما هم در اونها سهیم بشید و شاید بتونید ازشون برای بهبود وضعیت کشورمون استفاده کنید.

روز اول مدرسه در آلمان

بچه های 6 ساله ای که دوره آمادگی را تموم کرده اند، باید آماده ورود به مدرسه و کلاس اول بشن. این بچه ها یه چند روز قبل از شروع مدرسه ، به مدرسه می رن و با محیط مدرسه، معلمان و کادر اداری آشنا می شن و مراحل تکمیل ثبت نام را انجام می دن. بعد واسه روز اول مدرسه که طبق تقویم ما ایرانیها، سوم شهریور ماهه، آماده می شن. این آمادگی شامل موارد زیر می شه:

1. تهیه کیف و دفتر و قلم و ...

2. تهیه قیف بزرگ هدایای کودک

3. دعوت از فک و فامیل واسه همراهی با کودک کلاس اولی

نحوه تهیه کیف و دفتر و قلم و از این حرفا، خیلی با ایران فرق نداره، اما قیف بزرگ خودش کلی ماجرا داره، یه قیف رنگارنگ که تقریبا اندازه قد بچه است و توش پر از چیزهاییه که بچه دوست داره و اول صبح موقع حرکت به سمت مدرسه، به بچه داده می شه و البته تا پایان وقت مدرسه اجازه نداره بازش کنه !

بستگان کودک اجازه دارن روز اول مدرسه همراهش برن و در این میون به جز پدر و مادر و خواهر و یرادر و پدربزرگها و مادربزرگها و عموها و عمه ها و خاله ها و دایی ها و... هم می تونن بیان !!!! فکرشو بکنین : با هر یه دونه بچه یه قشون آدم میان مدرسه ! و این یعنی روز اول مدرسه نه تنها واسه بچه بلکه برای تموم خانواده مهمه !

وقتی همه وارد مدرسه شدن، تو سالن ورزش مدرسه جمع می شن، کلاس اولیها در ردیف اول و دوم و کلاس دومیها که هر کدومشون مسئول راهنمایی و مراقبت از یکی از کلاس اولیها هستند، در ردیفهای اول و دوم  (در گوشه ها ) می نشینن.

ضمن اینکه هر کدوم از بچه های کلاس دوم، راهنمای یکی از بچه های کلاس اولی از اولین تا آخرین روز سال تحصیلی می شن، موظف به انجام برنامه های نمایشی در جشن اولین روز مدرسه واسه بچه های کلاس اول هم هستند.

بعد بچه ها با حضور معلم هاشون کلاس بندی می شن و هر کدام دست در دست راهنماشون که همون بچه های کلاس دوم هستند ، به سمت کلاسشون می رن اما وسط راه یه گروه از بچه های کلاسهای دوم و سوم یه مسیر درست کردن که باید کلاس اولیها از اون مسیر رد بشن؛ در حالیکه واسشون کاغذ رنگی های قشنگی را تکون می دن !

تا بچه ها از کلاس برگردن، تمام اعضای خانواده و فامیل تو حیاط توسط پدر و مادر کلاس دومیها با قهوه و کیک پذیرایی می شن. البته واسه این پذیرایی از میهمانان پول هم می گیرن که نهایتا این پول به صندوق مدرسه ریخته می شه!!!

وقتی کلاس تموم می شه بچه ها با خانواده به سمت خونه می رن و اونجا بچه ها قیفشونو باز می کنن و از دیدن محتویاتش کلی ذوق می کنن. البته در مدارسی که به اصطلاح مدارس مذهبی گفته می شن، بچه ها به اتفاق خانواده اشون به کلیسا می رن تا در مراسم مذهبی و دعا شرکت کنند.

خوب با این همه ، دیگه بچه ها چرا باید از مدرسه بترسن ؟ و اینطور می شه که روز بعد خودشون با خوشحالی راهی مدرسه می شن.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی