دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

چوب دستهای پیاده روی ( Nordic ) و کوهپیمایی (Trekking)

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 2
بدخوب 

چوب دستهای پیاده روی ( Nordic ) و کوهپیمایی (Trekking)

یکی از وسایل خیلی مفید برای پیاده روی و کوهپیمایی چوب دستهای  تهیه شده به این منظور است. چوب دستهایی که امروزه اگر در کوه و دشت و خیابان و جنگل در دستتان باشد، باعث می شود تا مورد شماتت خیلی از جوانها قرار گیرید و شما را پیرزن یا پیرمرد خطاب کنند و استفاده از آن را در سنین جوانی نمی توانند بپذیرند. در واقع من هم با این موضوع در زمان کوهپیمایی خیلی مواجه می شوم و خیلی از جوانان به شوخی از من می پرسند مگه پیر شدید که عصا در دست می گیرید؟ در اینکه پیری برای همه ما در حال وقوع است شکی نیست، اما باور کنید این چوبدستها مختص افراد مسن نیست و کودک و بزرگ و پیر و جوان می توانند از آن استفاده کنند.

خوب  با این اوصاف تصمیم گرفتم مطلبی را برای شما در مورد استفاده از این چوبدستهای بسیار مفید بنویسم تا شاید در مورد آن بیشتر بدانید و از آن به نحو مناسبی استفاده کنید. مطلب زیر را از کتاب Hiking and Backpacking اثر Goldenberg وMartin چاپ Human Kinetics سال 2008 و همچنین مقالهEffectively Using Hiking Poles سایت Backpacking light یه آدرس http://www.backpackinglight.com / و همچنین مقاله it's all about the  strap ! از سایت Nordic Walking UK به آدرس http://www.nordicwalking.co.uk / برای استفاده خوانندگان ترجمه کرده ام که امیدوارم مفید باشد.

چوب دستهای کوهپیمایی

یکی از وسایلی که در زمان پیاده روی، کوهپیمایی، کوهنوردی، جنگل پیمایی، ... باعث ذخیره انرژی فرد می شود، استفاده از چوبدستی ( Trekking pole ) است.  کوهنوردان و کوهپیمایان معمولا از یک یا دو چوبدست استفاده می کنند. برخی از آنها نیز تمایلی به استفاده از این چوبدستها ندارند. هرچند استفاده از این چوبدستها یک ضرورت  و یک امر الزامی نیست؛ اما استفاده از آن با فواید بسیاری همراه است.

چوبدستها به ثبات فرد در هنگام کوهنوردی و کوهپیمایی کمک می کنند، موجب کاهش دردهای زانو و پیشگیری از فشار زیاد بر پشت بدن می شوند و کارایی در صعود از مسیرهای پرشیب را با صاف نگه داشتن بالاتنه در زمان کوهنوردی و کوهپیمایی افزایش می دهند و موجب بهبود تنفس در زمان بهبود وضعیت قامت فرد می شوند.

این چوبدستها از تکنولوژی پیشرفته تری نسبت به عصاهای قدیمی برخوردارند. امروزه این چوبدستها از قطعات مختلفی تشکیل شده اند و طراحی های متنوعی دارند که در همگی آنها محل قرارگیری دست با اصول ارگونومی طراحی شده و نوک چوبدست از کربن ساخته می شود. این چویدستها برای کوهپیمایی مناسبند اما برای افرادی که با کوله پشتی کوهنوردی و جنگل نوردی می کنند، ارزش بیشتری دارد. چون با استفاده از این چوبدستها بخشی از وزن به بازوها انتقال می یابد.

به هر حال، باید به اثرات محیطی چوبدستها نیز توجه داشت. نوک کربنی این چوبدستها بر روی سطح تخته سنگها خراش می اندازد، تخته سنگها را به شکلی کاملا مشهود زخمی می کند و می تواند پوشش گیاهی و سطح خاک را تخریب کند که این خود می تواند منجر به ایجاد شیار عمیق روی زمین و فرسایش خاک شود.

نحوه استفاده از چوبدست

وقتی قصد دارید که از چوبدستی برای کوهپیمایی استفاده کنید، آن را طوری تنظیم کنید که وقتی چوبدست را در دستتان می گیرید و نوک آن روی زمین قرار گرفته است، بین آرنج و دستتان زاویه ای حدود 90 درجه تشکیل شود.

چوبدستهایی که از سه تکه تشکیل شده اند را طوری تنظیم کنید که تکه بالایی را تا نیمه قرار دهید و تنظیم قد مناسب چوبدست را از تکه پایینی آن انجام دهید. اما در ضمن راه رفتن و در صورت نیاز به تنظیم قد چوبدست از تکه بالای آن استفاده کنید چون بخش پایینی در ضمن راه رفتن گل آلود و یا به سموم گیاهی آغشته می شود و به همین دلیل تماس با این بخش بهداشتی نیست.

بیشتر چوبدستها دارای یک بند چرمی قابل تنظیم هستند که در موقع استراحت و یا وقتی از آنها استفاده نمی شود، می تواند روی مچ دست آویزان شود. وقتی می خواهید از چوبدست استفاده کنید، دست خودتان را در داخل حلقه بند چرمی کنید و اندازه آن را طوری روی دستتان تنظیم کنید که اولا به دستتان فشار نیاورد و ثانیا پنجه دستتان بتواند دسته چوبدست را به راحتی و بدون اینکه نیاز به محکم چسبیدن آن با تمام انگشتان باشد ، بگیرد. یادتان باشد که می توانید حتی سه انگشت پایینی دستتان را روی دسته آزاد بگذارید و آن را نگیرید. سفت گرفتن دسته باعث صرف انرژی زیادی توسط انگشتان شما می شود. در موقع راه رفتن هم سعی کنید آرنجهایتان در نزدیکی بدنتان باشد.

 

در موقع راه رفتن، به چند شکل می شود از چوبدست استفاده کرد:

· روش متقاطع: در هر گام چوبدست را با پای مخالف حرکت دهید تا هم تعادلتان حفظ شود و هم  بتوانید از چوبدست بهتر استفاده کنید.

· روش موازی: در  هر گام چوبدست را با پای موافق حرکت دهید. این شکل استفاده از چوبدست امکان استراحت بیشتری را برای پاهای شما بوجود می آورد.

· روش همزمان: از هر دو چوبدست به طور همزمان استفاده کنید. این شکل زمانی استفاده می شود که قصد دارید به بالا یا پایین گام بردارید.

 

تفاوت چوبدستی های کوهپیمایی با چوبدستی های پیاده روی ( نوردیک Nordic)

نوع دیگر چوبدست ، چوبدستهای نوردیک است که در ساخت آن از باتومهای اسکی الگو برداری شده است. نمی توان از چوبدستهای نوردیک برای کوهپیمایی و کوهنوردی و جنگل نوردی استفاده کرد و مهمترین علت آن بند چرمی و بحش انتهایی چوبدست است که در هدف و نحوه استفاده از چوبدستها ایجاد تفاوت نموده است.

چوبدستهای نوردیک برای پیاده روی استفاده می شود و به این منظور ساختار آن متفاوت از چوبدستهای ترکینگ یا همان کوهپیمایی و جنگل نوردی است. بند چرمی چوبدستهای نوردیک در یک گوشه از دستگیره وصل است و معمولا به شکل یک دستکش ساخته شده است. این بند مثل چویدستهای کوهپیمایی اجازه نمی دهد که دست خیلی آزاد بر روی دسته قرار گیرد و در واقع این دستکش وصل به دسته موجب قرار گیری چوبدست در زاویه ثابتی می گردد.

چوبدست نوردیک و نحوه گرفتن دسته آن این امکان را برای استفاده کنندگان بوجود می آورد که فرد را به سمت جلو براند و بتواند گامهای بلندتری بردارد اما در کوهپیمایی فرد نیازی به افزایش سرعت و بلند گام برداشتن ندارد. چوبدست نوردیک در زمان استفاده بطور زاویه دار روی زمین قرار می گیرد ( عکس پایین، سمت راست)، در حالیکه چویدست کوهپیمایی معمولا به شکل مستقیم و یا با زاویه کمتر ( عکس پایین، سمت چپ) روی زمین گذاشته می شود.

آخرین تفاوت این دو چوبدست در قطعه انتهایی آنهاست . در چوبدستهای نوردیک انتهای چوبدستی به شکل پهن است (عکس سمت راست) تا مانع سر خوردن آن روی زمین شود. ولی در چوبدستهای کوهپیمایی این بخش بصورت پلاستیک متراکم( عکس سمت چپ) است.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی