دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

یافته های توصیفی جامعه شناختی به چه درد می خورند؟

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 10
بدخوب 

یافته های توصیفی جامعه شناختی به چه درد می خورند؟

اگر یک باره از دوستی بشنوید که: « شنیدم امسال دیگه تو رشته تربیت بدنی دانشجوی دکتری نمی گیرن»، احتمالا اولین سؤالی که در ذهن شما ایجاد می شود این است که « چرا؟» و بعد می پرسید « از چه کسی شنیده ای؟ یا چه کسی این خبر را داده است؟ ». سؤال اول شما یعنی « چرا؟» همان مسئله شماست که برای یافتن پاسخ آن به تکاپو می افتید. اما سؤال دوم شما به ویژگی های توصیفی جامعه ای که این اطلاعات از آنها به دست آمده برمی گردد. ممکن است دوست شما بگوید که این خبر را از موارد زیر به دست آورده است:

1. سایت وزارت علوم

2. اخبار رادیو و تلویزیون و مطبوعات

3. یکی از مسئولین دانشگاه

4. اساتید دانشگاه

5. دانشجویان

6. دانش آموزان مدرسه

7. افرادی که در پارک با هم صحبت می کردند

8. اقوام و دوستان

ممکن است هر یک از موارد فوق منبع ارائه خبر مورد نظر به دوست شما باشند. به نظرتان کدامیک از موارد فوق می تواند در شما اعتماد بیشتری را نسبت به صحت خبر و در نتیجه پذیرش آن بوجود آورد؟ مسلما هرچه به موارد بالای لیست مراجعه کنید، به صحت خبر و منبع آن بیشتر مطمئن می شوید و هرچه به پایین لیست فوق مراجعه کنید، درستی خبر با تردید بیشتر همراه می شود.

خوب یعنی چه؟ یعنی اگر قرار است تحقیقی انجام دهید باید به ویژگیهای توصیفی دموگرافیک (یا همان جامعه شناختی) جامعه انتخاب شده به خوبی دقت کنید. یعنی جامعه مورد نظر شما باید از ویژگیهای لازم برای ارائه اطلاعات تحقیق شما برخوردار باشند. مثالی می زنم: اگر شما به دنبال بررسی اثرات خصوصی سازی باشگاههای فوتبال در توسعه فوتبال کشور هستید، می توانید از چند جامعه مختلف در این مورد کسب اطلاع کنید. ممکن است به سراغ افراد زیر بروید:

1. متخصصان رشته های مدیریت ورزش و اقتصاد ورزش

2. مدیران باشگاههای فوتبال

3. ورزشکاران باشگاههای فوتبال

4. مربیان فوتبال

5. هواداران فوتبال

به نظر شما ویژگی های کدام جامعه برای تحقیق شما رواتر است؟ برای اینکه جامعه شما روایی داشته باشد، یاید ویژگی های توصیفی افراد جامعه شما که شامل تحصیلات، تخصص، تجربه و شناخت آنها نسبت به ورزش فوتبال و موضوع خصوصی سازی است، مورد توجه قرار گیرند. به این ترتیب به نظر می آید گروه اول یعنی متخصصان، دارای روایی مناسب برای تحقیق شماست. چرا؟ چون تخصص و آگاهی آنها سکوی مطمئنی برای قبول اطلاعات ارائه شده توسط آنها فراهم می سازد. اما اگر به سراغ گروه های دیگر از جمله هواداران بروید ، احتمالا تناسب و روایی کمتری در این جامعه با موضوع تحقیق خودتان می یابید. هرچند ممکن است در بین آنها متخصصانی هم وجود داشته باشند، ولی مسلما تعداد آنها نسبت به زمانی که جامعه شما را فقط متخصصان تشکیل می دهند، اندک است. پس این جامعه جون از ویژگی های توصیفی مناسب برخوردار نیست، برای تحقیق شما جامعه روایی نیست.

چه ویژگیهایی جامعه شناختی برای بخش توصیفی تحقیق لازم است؟

امروز هر کدام از تحقیقات را که بررسی کنید؛ در آن اطلاعات توصیفی زیادی را می بینید. با اطمینان زیادی می گویم درصد بالایی از این اطلاعات، اصلا برای تحقیق فایده ای ندارد. اطلاعات توصیفی از این نظر اخذ می شوند که جامعه را معرفی کنند و هدف از این معرفی این است که گفته شود این جامعه برای اطلاعاتی که به ما محققان ارائه داده اند مناسب هستند و یا به عبارت دیگر جامعه دارای روایی مناسب برای تحقیق ما است. یک بار دیگر مثال بالا را در نظر بگیرید؛ قرار است از متخصصان در مورد اثرات خصوصی سازی در ورزش بپرسیم. پس اطلاعات توصیفی لازم که نشان می دهد جامعه مناسبی برای دریافت اطلاعات داریم، عبارت خواهد بود از: سن، تحصیلات، سابقه کار، رشته، شغل. یعنی فردی متخصص دارای سابقه و تجربه مفید که در مشاغل علمی و اجرایی مرتیط کار کرده است، جامعه مناسبی برای تحقیق فوق است. حال اگر به این ویژگیها وضعیت تأهل، وضعیت سکونت، تعداد فرزند، میزان حقوق، جنسیت، ... را اضافه کنید، چه کمکی به تحقیقتان می کنید؟ اینکه بگویید متخصص مجردی که خانه اجاره داشته در این مورد نظر داده، به نظرتان کمکی به تحقیق می شود؟ مسلما « خیر» ، پس چرا مقالات، پایان نامه ها و رساله های شما پر است از این نوع اطلاعاتی که نه تنها فقط باعث سنگین کردن وزن ورقهای گزارشتان می شود، بلکه در هیچ بخش از نتیجه گیری و پیشنهادات شما هم جایی ندارد.

یادتان باشد، اطلاعات توصیفی خیلی مهم هستند، چون به شما در اطمینان یافتن از اعتبار اطلاعاتتان کمک می کند. ضمن اینکه در بخش بحث و نتیجه گیری باید از این اطلاعات هم استفاده کنید. پس یادتان باشد در انتخاب ویژگیهای جامعه تحقیق، دقت بیشتری به خرج دهید و فقط ویژگی های مرتبط با موضوع تحقیق را بررسی کنید.

 

نظرات   

 
0 #13 GuestWeite ۱۳۹۶-۱۲-۲۵ ۱۹:۴۴
guest test post
bbcode: http://temresults2018.com/
html
http://temresults2018.com/ simple
نقل قول
 
 
0 #12 Loans ۱۳۹۶-۱۲-۲۴ ۰۵:۵۲
installment loans installment loans installment loans no fuss payday loans: http://installmentloans.bid
نقل قول
 
 
0 #11 محبوبه حیدری ۱۳۹۳-۱۱-۱۹ ۰۰:۰۸
باسلام خدمت استاد گرانقدر سرکار خانم دکتر کشکر .ممنونم که پیامم را پاسخ دادید. به نظرمن انتقاد از هر زبانی با هر تفکر وتحصیلاتی وبا هر فرهنگ تربیتی به راحتی میتواند بیان شود ولی تنها افراد روشنفکر وفرهیخته اند که انتقاداتشان بر اساس جمع اوری واژه ها ولق لقه زبانی کردن کلمات نیست . وببسیاری افراد به نوعی غیر دانشی فقط انتقاد میکنند وبس .از این کونه افراد اگه بپرسیم خب همه اشتباه میکنند شما چه پیشنهادی داری .بعید است ذره ای خردمندانه پیشنهاد کاربردی داشته باشند چون خودشان دستی بر اتش ندارند. بهتر است بیندیشید که شما خودتان چه فتح بابی دارید .در سراسر این مملگت بگردید خانم دکتری محقق که اینهمه به دانشجو ارج مینهد وبرای علم ودانشجو اینگونه دلسوزانه وقت وعمر گرانقدرش را مایه میگذاردپیدا نمیشود .ممنونم
نقل قول
 
 
-2 #10 ای جان ۱۳۹۳-۰۵-۱۷ ۱۲:۴۴
ادامه پیام قبلی

اعظم مطالعات شما در خصوص رسانه ها است.
سئوال اینجاست وقتی اساتید دانشگاههای تهران، علامه، تربیت مدرس، شهید بهشتی نمی توانند رسانه ها را وادار به اجرایی شدن تحقیات کاربردی کنند تصور کنید چه کسانی می توانند؟؟؟؟!!!
فقط یک بجمه هم در مورد خانم مریم اصالت بنویسم
شرط اول ادب و اخلاق در گفتار و نوشتار توجه به گفته های دیگران است هر چقدر ناپخته باشد. شرط دوم توانایی شنیدن نقد دیگران. اگر این توانایی را در خودتان تقویت کنید به موفقیتهای زیادی دست پیدا می کنید.
خانم دکتر کشکر موفق و موید و سرسبز باشید
نقل قول
 
 
0 #9 ای جان ۱۳۹۳-۰۵-۱۷ ۱۲:۴۳
ادامه پیام قبلی
3- ولی مطلب اخر که متاسفانه از نوشته های من متوجه نشدید و احتمالا نوشته های من گویا نبود این بود که به عنوان فردی علاقمند به آثار شما انتظار دارم تلاشهای شما در عرصه کتب و مقاله جهت داشته باشد تا در آینده محققی صاحب سبک در ایران و دنیا باشید و ما بیشتر به واسطه داشن محقیقین بین المللی به شما افتخار کنیم
و در خصوص مطلب اینکه همه کارهای شما کاربردی است ولی نهادها سازمانها از آن استفاده نکرده اند بازهم باید بخشی از آنرا در خود تحقیقات جستجو کرد واقعا چقدر کاربردی هستند؟؟؟
نقل قول
 
 
0 #8 ای جان ۱۳۹۳-۰۵-۱۷ ۱۲:۳۹
سلام
من عذرخواهی می کنم از صراحت لهجه که در پیام قبلی داشتم
ضمنا ذکر کنم فکر نمی کردم نوشته های من مستقیما در معرض دید قرار گیرد معمولا نوشته ها قبل از قرار گرفتن توسط مدیر سایت یا وبلاگ کنترل می شوند که پیام من نیز جنبه خصوصی داشت. و وقتی که پیام را ارسال کردم متوجه این موضوع شدم و از پاسخگویی شما نیز بی نهایت سپاس گذارم
1- موضع من در مورد تحقیقات اجتماعی وعلوم انسانی کشور است که شما را مخاطب قرار دادم به عنوان مشت نمونه خروار (عذرخواهی می کنم)
2- مثال من از کارهای دانشجویی منظور بنده این است که تحقیقاتی که در مدت 4-5 ماه انجام می شوند توانایی کاربردی شدن را ندارد چه برسد تبدیل به نظریه یا قانون شود(من به روش تحقیقات کاملا آشنا هستم و فرضیات و نظریات جامعه شناسی) پیشنهاد بنده این است که تحقیقات برحسب نیاز کشور صورت گیرد تا بتواند عملیاتی و اجرایی شود البته می دانم که جامعه نیز پذیرای این موضوع نیست و دست شما به عنوان محقق بسته است. من اصلا قصد اینکه در کارهای دانشجویی شما دخالت داشته باشم را ندارم
نقل قول
 
 
0 #7 مریم اصالت ۱۳۹۳-۰۵-۱۳ ۲۳:۴۴
خانم دکتر اصلا چرا جواب این جور آدمها را می دهید. به نظرمن این ها با رفتارهای لمپنیزمشون فقط قصد توهین به شما را دارند. لطفا پیام بی ادبانه این آقا یا خانم ( ای جان ! ) را حذف کنید. واقعا باعث شرمندگیه که به جای تشکر از شما این حرفها را می نویسن.
نقل قول
 
 
-1 #6 ای جان ۱۳۹۳-۰۵-۱۳ ۲۰:۱۴
ادامه پیام قبلی
شما کتاب نوشتید افرین
با عناوین متفاوت این نشان می دهد تخصص و صاحبنظر نیستد در حالیکه در 10سال گذشته شما در مورد یک موضوع کار می کردید مطالعه می کردی تجرییات داشتید الان تئوری ارائه می دادید که دنیا را متحول می کرد.
این همه مقاله
این همه کتاب
چه مشکلی از جامعه را حل کرده؟؟؟؟(البته مشکل شما را در مصاحبه دکترا و رتبه بندی اساتید حل کرده :D )
خانم دکتر موفق باشید نامید نباشید تلاش کنید سرسبز باشید


سارا کشکر

دوست عزیز
یا سلام، از اینکه می بینم تا این حد دقت نظر دارید و حداقل مقالات اینجانب را پیگیری می کنید و اینقدر بنده را قابل می دانید که برایم پیام بگذارید ممنونم. ولی من متوجه پیام شما نشدم که آیا قصدتان ارائه یک نقد از تحقیقات است یا متهم کردن بنده ! کاش منظورتان را روشن تر می نوشتید تا متوجه شوم مشکل بنده هستم یا روند تحقیق در ایران. اولا اینکه آیا تحقیقات را بنده انجام می دهم یا دانشجویانم این را اصلا قابل طرح در اینجا نمی بینم چون این موضوعی است که بین من و دانشجویانم مطرح است. و اما دوست عزیز جهت اطلاع شما بگویم که قرار نیست همه تحقیقات به تئوری یا نظریه ختم شوند و اصلا به همین دلیل است که روشهای تحقیق از نظر هدف متعدد است. هیچیک از تخقیقات بنده اکتشافی یا نظری نبوده چون مسائلی که برای بنده طرج شده و باعث شده برای حل آنها دست به تحقیق بزنم کاربردی بوده. کجا استفاده شده؟ من نمی دانم چون من محقق هستم و از نتیجه تحقیق من و امثال من باید دستگاههای مربوطه استفاده کنند. حال اگر استفاده نمی کنند مطمئن باشید محققان تقصیری ندارند. در مورد کتابها پیشنهاد می کنم وقت کردید بعضی از آنها را بخوانید و تجربیات ما را نیز در برخی از آنها خواهید دید ولی مسلما اگر پیشگفتار را بخوانید اصلا نیازی نیست دنبال تجربه های ما بگردید بلکه متوجه می شوید که ما تلاش کرده ایم برای مطالعه دانشجو مطابق با سرفصلها کتاب بنویسیم و مطمئن باشید این کار نه تنها مستحق برخوردی همراه با کم لطفی نیست بلکه ارزش این را دارد که در بهتر شدن آن ما را یاری کنید. خوب یا بد، کم یا زیاد ابزار مطالعه آماده شده اگر مشکل دارد نقد منطقی کنید ولی اگر خوب است در بهتر شدن آن سهیم شوید.
موفق باشید
نقل قول
 
 
-1 #5 ای جان ۱۳۹۳-۰۵-۱۳ ۲۰:۱۳
یافته های جامعه شناسی اگر به همان شکل که در اروپاشکل گرفته باشد در ایران نیز شکل بگیرد(یعنی از تجربه به علم برسد نه از علم به تجربیات) برای همه مفید است. متاسفانه در ایران بیشتر تحقیقات و یافته های جامعه شناختی برگرفته از تئوریها و تطبیق ان در کشور ایران است که از آنجائیکه این یافته ها با فرهنگ، رفتار، قومیتها و بطور کلی با آنچه در جوامعه کشورهای درحال توسعه متفاوت است نمی تواند کاربرد داشته باشد.
حتی خانم دکتر کشگر مطالعات شما شامل نوشته های کتاب، مقاله، و .... چند درصد حاصل سالها تجربه شماست؟ًًًً!!!!!
الان داشتم لیست کتب شما را می دیدم کلی کتاب دارید من معمولا مقالات شما را رد گیری می کنم و کلی مقاله دارید که همه پژوهشی هستند
سئوال اینجاست یک پزوهش حداقل 4سال طول می کشد در حالیکه شما در سال 4تا 5 مقاله علمی پزوهشی دارید که حاصل کار دانشجویان است آیا با یک تجربه تحقیق 3ماهه می توان به نظریه یا تئوری رسید که بتوان مشکلی را حل کرد(اشاره من به مطلب شما در مورد سخنان دکتر روحانی ای اس ای است).
ادامه در پیام بعدی
نقل قول
 
 
+1 #4 ابوالفضل ۱۳۹۳-۰۴-۲۲ ۱۲:۵۰
مطلب بسیار خوب و ارزنده ای بود. در یک کارگاه مقاله نویسی اتاد کلاس علاوه بر نکات فوق به این نکته هم اشاره داشتند که البته بیشتر در تحقیقهای تجربی و نیمه تجربی سنخیت دارد و آن نشان دادن همگنی و متجانس بودن گروهای تحقیق مثلا گروه گواه و گروه تمرین که به صورت تصادفی انتخاب شده اند، مورد استفاده قرار می گیرد.
اگر مطلب صحیح است برای اطلاع سایر دوستان در سایت قرار دهید. متشکرم
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی