دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

ارجاع یا Citation

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 6
بدخوب 

ارجاع یا Citation

هر مجله علمی قبل از انتخاب شدن و فهرست شدن در ISI (Institute for Scientific Information) یک سری مراحل ارزیابی را پشت سر می گذارد. ازجمله عوامل مورد ارزیابی و رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI ، کمیته علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن، نشر به موقع مجله و جایگاه نشرآن می باشد. لازم به ذکر است که هیچ یک از این عوامل به تنهایی مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی گیرد بلکه با بررسی مجموع عوامل یک امتیاز کلی داده خواهد شد. از جمله مواردی که در ارزیابی مجله مورد توجه قرار دارد این است که عنوان مقالات، چکیده و کلمات کلیدی باید به زبان انگلیسی باشد همچنین توصیه می شود که منابع نیز به زبان انگلیسی نوشته شوند. اگر چه اطلاعات علمی مهم به تمامی زبانها به چاپ می رسد اما موارد ذکر شده باید به زبان انگلیسی باشد تا تحت داوری و ارزیابی ISI قرار گیرد زیرا ارزیابی کنندگان مجلات علمی در ISIنمی توانند عناوین و منابع بکاررفته در مقالات را به زبان انگلیسی ترجمه کنند. داوری علمی و تخصصی مقالات چاپ شده در مجله توسط داوران نام آشنای علمی از جمله عمده ترین موارد مورد توجه ارزیابی کنندگان می باشد که گویای اعتبار و غنای علمی مجله است.

اگر منابع ذکر شده در مقاله٬ پژوهش نویسندگان خود مقاله باشد٬ این کار از ارزش مقاله می کاهد زیرا جنبه بین المللی بودن آن را ضعیف می کند. درجه ارجاع به خود مجلات ISI معمولا کمتر از ۲۰٪ است.

ضریب تاثیر یا درجه تاثیر یا Impact factor ، همه ساله توسط ISI برمبنای ارجاعات به هر یک از مجلات علمی آن محاسبه می شود و نتیجه در گزارشات ارجاع مجله یا Journal Citation Reports یا به اختصار JCR ٬ منتشر می شود. این ضریب٬ نه برای مقاله یا نویسنده٬ بلکه برای مجله محاسبه می شود. محاسبه برمبنای یک دوره سه ساله صورت می گیرد. فرضا اگر در سال ۸۴ جمعا ۴۰ ارجاع به یک مجله صورت گرفته باشد و در آن مجله در سال ۸۲ تعداد ۲۶ مقاله و در سال ۸۳ تعداد ۲۴ مقاله چاپ شده باشد٬ ضریب ارجاع آن مجله٬ از تقسیم ۴۰ بر ۵۰ به دست می آید که ۸/۰ است. یعنی به طور متوسط٬ هر مقاله آن نشریه ۸/۰ مرتبه مورد استناد مقالات دیگر قرار گرفته است.

اقتباس از: سایت مدیریت تحقیقات و فناوری در نظام سلامت، نوشته دکتر عبدالرضا بابامحمودی


نظرات   

 
0 #3 محمدی محمد ۱۳۹۵-۰۹-۱۹ ۱۹:۴۳
سلام.ببخشیدبامو ضوع برسی تاثیراخلاق کاری بر رضایتمندی شغلی دارم کار میکنم کمکم کنید لطفا در تعیین اهداف اختصاصی؟؟
نقل قول
 
 
0 #2 hotels near me ۱۳۹۵-۰۷-۱۶ ۰۵:۴۳
Please let hotels near me: http://hotelsnearme.club/ know if you're looking for a article writer
for your weblog. You have some really great articles and I feel I would be a good
asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some articles for your blog in exchange for
a link back to mine. Please send me an e-mail if interested.

Cheers!
نقل قول
 
 
0 #1 رضایی ۱۳۹۴-۱۰-۲۰ ۰۸:۰۰
با سلام تا انجا که می دانم ضریب ارجاع برای یکدوره دوساله محاسبه می شود.ضریب ارجاع برای یک مجله در حال حاضر برای سال قبل مجله محاسبه می شود.بعنوان مثال از حاصل جمع کلیه ارجاعات در سال 93 و 92 تقسیم بر تعاد کل مقالات منتشره مجله در این دو سال محاسبه می شود
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی