دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

چطور چکیده انگلیسی مقالات را بنویسیم؟ (1)

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 8
بدخوب 

چطور چکیده انگلیسی مقالات را بنویسیم؟ (1)

دائما در بررسی مقالات دانشجویان و یا داوری مقالات نشریات به یک نکته مهم بر می خورم و آن عدم توجه دانشجویان و محققان در نوشتن چکیده مقاله اشان است. این اشکال نه تنها در چکیده فارسی مقالات وجود دارد، بلکه در چکیده انگلیسی با شدت بیشتری به چشم می خورد. به همین دلیل تصمیم گرفتم چند خطی در مورد چکیده مقالات بنویسم. امیدوارم برایتان مفید باشد.

 

اهمیت چکیده مقالات:

چکیده مقاله های علمی دو فایده مهم دارد:

1. تصمیم گیری برای دستیابی به مقاله کامل: محققان برای بررسی موضوع و محتوای مقاله ها و تصمیم گیری برای استفاده از متن کامل مقاله، چکیده مقالات را می خوانند.

2. نمایه یا ایندکس: ﺑﻪ زﺑﺎن ﺳﺎده، ﻧﻤﺎﯾﻪ ﻓﻬﺮﺳﺘﯽ از ﮐﻠﯿﺪواژه ﻫﺎي ﺣﺎوي ارزش اﻃﻼﻋﺎﺗﯽ ﻣﺘﻦ اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻪ ﮐﺎرﺑﺮ ﮐﻤﮏ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ ﺗﺎ ﻣﺤﻞ ﻗﺮار ﮔﺮﻓﺘﻦ ﮐﻠﯿﺪواژه ﻫﺎي دﻟﺨﻮاﻫﺶ را در ﻣﺘﻦ ﺑﯿﺎﺑد و در واقع شما با نوشتن واژه های کلیدی در پایان چکیده اتان کمک می کنید تا کلمات کلیدی مقاله شما نمایه شود و بازیابی مقالات بر حسب واژه های کلیدی آسان گردد. پس به همین دلیل دقت در نوشتن کلمات کلیدی اهمیت بسیاری می یابد و نباید به راحتی از کنار آن گذشت.

ساختار یک چکیده مقاله علمی:

معمولا نشریات علمی، از شما می خواهند تا چکیده مقالات خودتان را مطابق با ساختار ( IMRAD) تهیه کنید. ساختار ( IMRAD) بهترین و برجسته ترین ساختارمقالات ژورنالهای علمی است که این مقالات حتما باید از مقالات اصیل (Original article ) باشند. لازم به توضیح است که مقالات اصیل مقالاتی هستند که برای تهیه آن از اطلاعات دسته اول استفاده می شوند و به صورت خلاصه، بازنویسی و یا مقالات مروری که از مقالات قبلی استفاده می شود، نیستند.

IMRAD مخفف واژه های مقدمه (introduction)، روش شناسی (methods)، نتایج (results)، و ( Andبحث (discussion) است. که در واقع بخشهای مختلف چکیده ای را که بر اساس این ساختار نوشته می شود، ارائه می کند.

ساختار چکیده:

چکیده مقالات علمی، چه فارسی، چه انگلیسی، تابع ساختار IMRAD است. و شامل بخضهای زیر است:

1. Introduction یا مقدمه: در این بخش باید اهداف، فرضیه ها وعلت انجام تحقیق و به نوعی مسئله و اهمیت تحقیق بیان شود. چرا این تحقیق انجام شده و چه سؤالات، اهداف و فرضیه هایی وجود داشته؟

2. Methods یا روش شناسی تحقیق: در این بخش به توضیح روش تحقیق، افراد شرکت کننده در تحقیق(جامعه و نمونه) ، و ابزار تحقیق پرداخته می شود. چه وقت، کجا و چطور این تحقیق انجام شده و چه مواد و لوازمی برای انجام آن استفاده شده و چه کسانی در گروههای مورد توجه تحقیق حضور داشتند؟

3. Results یا نتایج: نتیجه آزمون فرضیه ها در اینجا ارائه می شود یعنی چه پاسخی به سؤال تحقیق به دست آوردید و نتیجه تحقیق چه بود؟

4. Discussion یا بحث: پاسخ به دست آمده بیانگر چه واقعیتی است و چرا مهم است؟ از چه جهت این یافته با یافته های سایر محققان سازگاری دارد؟ و چه دیدگاهی برای تحقیقات آتی وجود دارد؟

مجموع کلمات یک چکیده بر طبق چارچوب مجلات مختلف می تواند از 100 تا 500 کلمه باشد ولی مسلما بیش از یک صفحه نخواهد بود.

یادتان باشد: چکیده آحرین مرحله در نوشتن مقاله علمی است و باز یادتان باشد که زمان افعال در چکیده باید به زمان گذشته باشد.

همانطور که تا اینجا متوجه شده اید، ساختار چکیده های فارسی و انگلیسی مشابه است؛ ولی آنچه چکیده انگلیسی را متفاوت می سازد و باید شما به آن توجه کافی داشته باشید، به شرح زیر می باشد. اما قبل از آن، یادتان باشد افرادی که به زبان انگلیسی در حوزه موضوع مقاله شما جستجو می کنند، امکان دسترسی به چکیده انگلیسی مقاله شما را خواهند داشت و به همین دلیل در نوشتن آن باید دقت کرد:

1. از املای درست کلمات استفاده کنید

2. در جای مناسب از حروف بزرگ استفاده کنید

3. گرامر یا دستور زبان انگلیسی را در نوشتن جملات رعایت کنید

4. از واژه های تخصصی مناسب استفاده کنید

5. علامت گذاری و نقطه گذاری را با توجه انجام دهید.

6. واژه های مهم موضوع تحقیقتان را در بخش واژه های کلیدی بنویسید.

7. معمولا برای نوشتن واژه های عمومی محققان گرامی کلمات را اشتباه انتخاب می کنند. مثلا به جای sample size می نویسند: sample measure، یا به جای جامعه آماری یعنی statistical population می نویسند: statistical community و واژه هایی از این دست. بنده در جدول زیر راهنمایی برای استفاده از تعدادی از کلمات عمومی که معمولا در چارچوب چکیده استفاده می شود، ارائه کرده ام که امیدوارم مفید باشد.

ادامه در مطلب بعدی


 

 

نظرات   

 
0 #5 فریبا ۱۳۹۵-۰۹-۱۲ ۱۷:۴۵
خدا کنه استادم قبول کنه ممنون
نقل قول
 
 
+1 #4 سینا محبوبی ۱۳۹۵-۰۴-۰۲ ۱۸:۱۲
استاد به خاطر مطالبی که در اختیارمون میزارید نهایت تشکر رو داریم .
ممنون از زحماتتون
نقل قول
 
 
+2 #3 محبوبه هاوشکی ۱۳۹۴-۱۱-۰۲ ۰۱:۵۵
درود بر شما استاد گرانقدر
نقل قول
 
 
+2 #2 mrym ۱۳۹۴-۰۶-۱۳ ۱۰:۵۴
مفید بود. خیر ببینید الهی
نقل قول
 
 
+1 #1 صحابی ۱۳۹۳-۰۱-۱۴ ۱۵:۳۷
استاد، ممنون استفاده کردم
نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی