دکتر سارا کشکر

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

جالب و خواندنی

آیا پرسشنامه من روایی دارد؟ (1)

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 5
بدخوب 

 

آیا پرسشنامه من روایی دارد؟ (1)

 

یکی از مشکلات دانشجویان و البته اساتید، مربوط به بررسی روایی پرسشنامه دانشجویان است. هر روز در جعبه نامه های اساتید تعداد زیادی پرسشنامه از طرف دانشجویان ارسال شده که همگی خواهان بررسی روایی پرسشنامه اشان هستند. حال اگر از کمبود وقت اساتید برای پاسخگویی به درخواست دانشجویان بگذریم، باید به این نکته بپردازیم که آیا محتوای پرسشنامه های ارسالی از شرایط لازم برای بررسی پایایی ابزار برخوردار است یا نه ؟ بنده با 99% اطمینان می گویم که دانشجویان فقط پرسشنامه خود را به همراه عنوان تحقیقشان برای بررسی روایی ارسال می کنند و این نوع محتوا برای پذیرش یا رد یا حتی پیشنهادات اصلاحی برای روایی ابزار کافی نیست. پس چه باید کرد؟

قبل از هر چیز باید به دانشجویان عزیر بگویم که تأیید روایی پرسشنامه در بالا رفتن دقت پرسشنامه شما و اینکه ابزار مناسبی برای اندازه گیری متغیرهای تحقیقتان فراهم سازید، بسیار اهمیت دارد. پس نباید از کنار آن بی تفاوت رد شد. من در پستهای قبل در مورد روایی پرسشنامه مطالبی نوشته ام ولی اینجا نیز مجددا اشاره می کنم که روایی به زبان ساده یعنی اینکه سؤالات پرسشنامه شما تا چه حد متغیر مورد نظر شما را اندازه می گیرد؟ مثلا وقتی می خواهید بررسی کنید که دوست شما کدامیک از برنامه های تلویزیون را بیشتر نگاه می کند ، نباید بپرسید دیروز برنامه کاوش در ورزش را دیدی؟ این سؤال فقط شما را به این جواب می رساند که دوست شما دیروز برنامه کاوش را دیده است یا نه ! ولی از جواب او معلوم نمی شود که او چه برنامه هایی را تماشا می کند. در اینجا معلوم است که سؤال شما روا نبوده و هدف مورد نظر شما را نمی سنجد. پس در ارائه سؤالات دقت کنید.

در اینجا لازم می دانم مجددا به دانشجویان یادآوری کنم که روایی دارای انواع مختلفی است و آنچه شما لازم است در خصوص پرسشنامه اتان انجام دهید؛ شامل روایی محتوایی و روایی سازه است. وقتی پرسشنامه های خودتان را برای اساتید می فرستید، در واقع می خواهید روایی محتوایی پرسشنامه اتان مورد بررسی و تأیید قرار گیرد. در اینجا فعلا در مورد روایی محتوایی مطالبی ارائه می کنم و شاید در اولین فرصت مطالبی در مورد روایی سازه نیز برایتان بنویسم.

برای بررسی روایی محتوایی لازم است موارد زیر انجام شود:

به دلیل طولانی شدن مطالب این پست، به پست بعدی یعنی آیا پرسشنامه من روایی دارد؟ (2) مراجعه کنید.


 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی